TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Huawei musi zniknąć z UK do 2027 r.

Operatorzy telekomunikacyjni z Wielkiej Brytanii zostali zobligowani do zaprzestania zakupów elementów infrastruktury 5G od Huawei począwszy od 31 grudnia. Do roku 2027 muszą także usunąć wszelkie już użyte elementy, które podchodzą od chińskiego giganta.

Oliver Dowden, brytyjski polityk odpowiedzialny za sektor cyfrowy, argumentował decyzję przed Izbą Gmin. Wielka Brytania zmieniła zdanie i zaczęła podzielać obawy Stanów Zjednoczonych dotyczące bezpieczeństwa komponentów oferowanych przez Huawei. Dowden prognozuje, iż zakaz opóźni rozwój sieci 5G w Zjednoczonym Królestwie o rok.

“To nie była łatwa decyzja. Jest jednak słuszna i zabezpieczy interesy brytyjskich operatorów, bezpieczeństwa narodowego i naszej ekonomii w szerszej perspektywie” – dodał minister. Oznacza to też koszt 2 mln funtów.

Huawei odniosło się do powyższego stwierdzając, że jest to “zła wiadomość dla wszystkich posiadających telefon komórkowy”. Zdaniem Liu Xiaoming, chińskiego ambasadora w UK, podjęte kroki są “rozczarowaniem”.

Decyzję Wielkiej Brytanii powitano z radością za oceanem, a Mike Pompeo, Sekretarz Stanu USA, wyraził zadowolenie, iż Zjednoczone Królestwo dołączyło do krajów, które walczą o cyberbezpieczeństwo i zakazują budowy sieci 5G za pomocą sprzętu dostarczanego przez niepewnych dostawców.

Brian Johnson, premier Wielkiej Brytanii, wspominał o rozpoczęciu wycofywania się z korzystania ze sprzętu Huawei z kraju już na początku lipca.

Źródło: BBC

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze