TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Handlarze narkotyków złapani dzięki Sky ECC

Policja belgijska zatrzymała członków grupy handlującej narkotykami. Wszystko dzięki odczytaniu wiadomości przesyłanych przez przestępców komunikatorem Sky ECC. Tak policjanci poznali ich plany.

Przestępcy chętnie posługują się komunikatorem Sky ECC, gdyż posiada funkcje uniemożliwiające podsłuchiwanie rozmów oraz natychmiastowo kasuje wysłane wiadomości. W dodatku aplikacja jest ukryta na urządzenia, a w razie potrzeby można ją natychmiast usunąć.

Jednak jak poinformował „The Brussels Time” pod koniec 2020 r, policjantom belgijskim udało się złamać zabezpieczenia aplikacji dzięki czemu zdobyli dostęp do komunikacji między przestępcami. Tą drogą pozyskali tysiące informacji. Dzięki czemu zatrzymali wszystkich członków narkotykowej siei i zamknęli trwające prawie dwa lata śledztwo.

Nie wiadomo jak wpłynie to na popularność komunikatora w grupach przestępczych. Do tej pory był z uwagi na oferowane zabezpieczenia często przez nich wykorzystywany. Sam producent przekonywał, że instalowany jest na urządzeniach, których nie da się zhakować i ma rygorystyczne standardy bezpieczeństwa. Nawet proponował 5 000 000 dolarów amerykańskich każdemu, kto pokona nasze urządzenie i szyfrowanie”.

Belgijscy śledczy mogą więc być dumni ze swojego osiągnięcia nie tylko dlatego, że przez ich działania zatrzymano handlarzy narkotyków, którzy co roku odpowiedzialni są za dostawy 25 proc. kokainy (tyle trafia do Europy z Belgii według serwisu InfoSecurity24.pl). Teraz mogą starać się o wyegzekwowanie nagrody 5 000 000  dolarów od producenta Sky ECC.

Źródło: www.dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...