Google zapowiada wielkie porządki w nieaktywnych kontach. Zostaną z nich usunięte maile, zdjęcia czy dokumenty. Jeśli ktoś nie chce stracić konta i zgromadzonych na nim danych, może się przed tym zabezpieczyć. Google wyjaśnia jak chronić konto przed usunięciem.
Google zapowiada wielkie sprzątanie w 2023 r. Dotyczyć będzie kont użytkowników i te, które są nieaktywne od dłuższego czasu, zostaną usunięte. Aktywni użytkownicy platformy nie mają powodu do obaw. Porządki dotyczą kont nieużywanych od co najmniej dwóch lat.
Jeśli jednak ktoś posiada stare konto, z którego nie korzysta regularnie, ale znajdują się na nim wartościowe informacje, zdjęcia czy maile, to powinien zabezpieczyć się przed ewentualnym usunięciem tego konta. Jest na to kilka sposobów, które prezentuje nawet sam Google i jest na to czas, bo usuwanie kont nie odbędzie się natychmiast.
Kiedy wielkie sprzątanie Google stanie się faktem?
Google zapowiada, że porządki z nieaktywnymi kontami będzie przeprowadzać od grudnia 2023 r. Jest zatem trochę czasu, by uchronić się przed ewentualnym zniknięciem zgromadzonych na takim koncie danych. Konta też nie znikną z dnia na dzień.
Przed usunięciem danego profilu firma będzie informować o tym jego użytkownika. Informacja o usuwaniu danego konta przesyłana będzie nie tylko na założonego maila, ale również na dodane adresy pomocnicze.
Proces usuwania kont przebiegać będzie etapowo. Najpierw znikną konta, które po utworzeniu nigdy nie były używane.
Czy można ochronić konto Google przed usunięciem?
Przede wszystkim Google nie będzie usuwać kont, które są aktywne. Dlatego nawet jeśli nie ktoś nie korzystał regularnie z konta, ale zależy mu na jego zachowaniu, powinien wykazać się aktywnością. Przede wszystkim trzeba zalogować się na swój profil i dobrze jest to robić regularnie, chociaż Google twierdzi, ze wystarczy zrobić to raz na dwa lata.
Inne aktywności, które chronią konto Google to:
– czytanie lub wysyłanie e-maili,
– korzystanie z Dysku Google,
– korzystanie ze sklepu Google Play poprzez pobieranie z niego aplikacji,
– korzystanie z wyszukiwarki Google,
– oglądanie treści na YouTubie,
– logowanie się poprzez Google do aplikacji lub usług innej firmy.
Za aktywność na koncie uznawane jest także używanie skonfigurowanej subskrypcji poprzez konto– może być to Google One – na publikację wiadomości czy aplikacje.
Porządki planowane przez Google dotyczą kont osobistych. Profile organizacji i instytucji nie będą usuwane.
Źródło: next.gazeta.pl