Google Maps pomaga sprawdzać opłacalność fotowoltaiki

Wiele osób wciąż zastanawia się nad tym, czy opłaca im się instalować fotowoltaikę. Google wyszło im naprzeciw i wprowadziło nowy moduł Solar API w Google Maps. Pomoże on zorientować się, czy dany dach czy posesje ma odpowiednie nasłonecznienie.

Decyzja o instalacji fotowoltaiki nie jest prosta i zależna od różnych czynników. Także od położenia, konstrukcji dachu, które decydują o tym, czy padać na potencjalne panele słoneczne będzie padać wystarczająco długo słońce. Samodzielne sprawdzenie tego jest właściwie niewykonalne.

Dlatego Google postanowiło przygotować narzędzie, które to ułatwi i umieścić je w Google Maps. Jest to Solar API pozwalające określić kluczowe dane dotyczące planowanej instalacji fotowoltaicznej na dachu. Wykorzystuje zdjęcia satelitarne przechowywane w Google Maps.

Jak działa Solar API?

Na wirtualnej mapie wybiera się dach, a interfejs wspierany przez AI oblicza wielkość powierzchni dachu i analizuje jej stan. Przy okazji sprawdzane są też ewentualne czynniki zakłócające działanie fotowoltaiki jak kominy i drzewa rzucające cień. Do tego dochodzi analiza promieniowania słonecznego w danym obszarze.

Na podstawie zebranych i przeanalizowanych danych Solar API dokonuje oceny oczekiwanej wydajności energii elektrycznej. Pozwala również stwierdzić, ile modułów fotowoltaicznych o danej wielkości można umieści na wskazanym dachu.

Źródło: komputerswiat.pl