TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Google i gigantyczna kara

Google ponownie oskarżone o monopol na rynku reklamy internetowej. Pozew, z którym firma się mierzy, może skutkować dla niej karą o wysokości 13,6 miliarda funtów.

Złożono pozew przeciwko Google o stosowanie monopolu na rynku reklamy internetowej. Takie zarzuty stawia Grupa Ad Tech Collective Action LLP. Dotyczy to technologii reklamowej, która steruje wyświetlaniem reklam w Internecie. Zależy od niej to, jakie reklamy zobaczą użytkownicy i ile zapłacą za to wydawcy.

Hosting  reklam to konkretne źródło przychodów dla wielu witryn internetowych. Ad Tech Collective Action podaje, że wydatki na reklamę cyfrową osiągnęły w 2021 roku 490 miliardów dolarów. Działania Google z wykorzystaniem technologii reklamowej skutkują stratami pieniędzy dla wydawców internetowych w Wielkiej Brytanii.

Firma Google oskarżona o nieczyste zagrania

Ad Tech Collective Action uważa, że Google stosując odpowiednie preferencje promuje promując swoje produkty i usługi w bardziej widoczny sposób niż produkty konkurencji. Przekłada się to na mniejsze nakłady finansowe dla wydawców za hostowanie reklam. W dodatku musza oni płacić wysokie opłaty dla Google.

Gigant technologiczny nie zgadza się z oskarżeniami.

Będziemy się temu zdecydowanie sprzeciwiać i opierać na faktach – napisał w oświadczeniu Olivier Bethell, dyrektor prawny Google.

Jednak Google będzie musiała zmierzyć się ze złożonym przeciwko firmie pozwem. Na razie nie ma wyznaczonej daty rozprawy, a to może zając sporo czasu. Jeśli jednak sąd potwierdzi stawiane firmie zarzuty, może ona zapłacić nawet całą wnioskowaną kwotę czyli 13,6 miliarda funtów.

Z oskarżeniem o praktyki monopolowe Google mierzy się nie pierwszy raz. Poprzednie podobne sytuacje miały miejsce w USA i Europie, także w samej Wielkiej Brytanii. Firmie już groziły wielomilionowe kary nakładane przez Komisję Europejską. Najwyraźniej nie sprawia to, że Google zmienia swoje praktyki.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...