W części „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności” wysłuchania publicznego Krajowego Planu Odbudowy wziął udział prezes PIIT – Andrzej Dulka. Jego głównymi postulatami było wsparcie branży telekomunikacyjnej w realizacji programu prowadzącego do zero-emisyjności sektora, a także promowanie zintegrowanych rozwiązania IoT dla samorządów.
Spotkanie odbywało się m.in. wokół wsparcia sektora telekomunikacyjnego w dążeniu do osiągnięcia efektywności energetycznej. Elementami pomagającymi to uzyskać są chociażby modernizacja systemów zasilania i klimatyzacji w obiektach telekomunikacyjnych oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Inwestycje na takie działania są też zbieżne z ważnym planem Unii Europejskiej w ramach Zielonego Nowego Ładu. Dlatego też powinno one uzyskać wsparcie w ramach KPO. Tym bardziej, że sieci telekomunikacyjne mają znaczącą rolę w funkcjonowaniu gospodarki i społeczeństwa.
Lepsze zarządzanie obiegiem gospodarczym w miastach, powiatach czy gminach możliwe będzie dzięki zintegrowanych rozwiązaniom IoT. Projekty z tego zakresu realizowane dla samorządów mają różne cele. M.in. ograniczenie emisji zanieczyszczeń, zmniejszenie energochłonności infrastruktury miejskiej czy zwiększenie efektywności gospodarki wodnej i gospodarki odpadami.
Andrzej Dulka w swoim wystąpieniu mówił o tym, że branża ICT podejmuje już kroki w celu przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu. Powołując się na dane płynące z raportu Polityka Insight „Nowy Cyfrowy Zielony Ład”, który powstał we współpracy z PIIT, wskazał telekomunikację i cyfryzację jako filary dla dalszej polityki klimatycznej. Relacja z wysłuchania Zielona energia i zmniejszenie energochłonności (wystąpienie A. Dulki od 1:27:00):https://www.youtube.com/watch?v=3S4JLn8XnI0
Źródło: piit.org
Czytaj także: