Eksperci niezależnej firmy specjalizującej się w prawie AVANCE wskazują, że przyjęty przez Finlandię model wdrażania 5G jest “najbardziej pożądany”. Uwzględnia on fundamentalne zasady prawne, wymogi UE i kwestie wolnorynkowe.
Wspomniany model uwzględnia zasady tzw. “dobrej administracji”, zasady prawa, a także bazuje na współpracy pomiędzy podmiotami i wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy specjalistów na rynku telekomunikacyjnym. Budowa 5G w Finlandii opiera się na działaniach przede wszystkim jednego podmiotu – firmy Traficom.
Wprowadzanie 5G w kraju odbywało się w szerokiej współpracy m.in. z Ministerstwem Transportu i Komunikacji. Dodatkowo, państwo nie wykluczyło z budowy 5G żadnej firmy na podstawie kraju pochodzenia.
Fińska parlament przyjął ustawę zezwalającą władzom na wprowadzenie zakazów wobec urządzeń i rozwiązań, które mogą rodzić poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Dotyczy to również korzystania z infrastruktury teleinformatycznej.
Finlandia traktuje priorytetowo również cyberbezpieczeństwo, uwzględniając fakt, że powinno być ono odzielone od działań administracyjnych.
Źródło: cyberdefence24.pl