TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

FIBARO partnerem Zjazdu MiŚOT

Produkty firmy FIBARO znane są użytkownikom technologii smart home od lat. Przez lata jednak wiele się zmieniło. Podczas Zjazdu MiŚOT w Janowie Podlaskim będzie można zapoznać się między innymi z centralą Home Center 3 Lite. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku mniejszych domów lub większych mieszkań i instalacji zawierających do 40 urządzeń.

Inteligentne domy pomagają użytkownikom w szeregu codziennych czynności. Przyczyniają się do podniesienia komfortu życia, a także pomagają oszczędzić pieniądze, w czym wiodą prym systemy inteligentnego ogrzewania. Smart home dba też o bezpieczeństwo domowników i mienia (systemy detekcji ruchu, czadu, dymu czy zalania).

Mózg systemu

Mózgiem ekosystemu smart home jest centrala. Sprawia ona, że wszystkie urządzenia sprawiające pieczę nad naszym bezpieczeństwem, komfortem, multimediami czy oświetleniem działają tak, jak tego potrzebujemy. Nowa, uproszczona centrala FIBARO to rozwiązanie dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę ze smart home w konkurencyjnej cenie, a także dla operatorów, którzy mogą wprowadzić ich instalację do swojej oferty usług. Smart home FIBARO obsługiwana jest z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej, przy użyciu popularnych asystentów głosowych, gestem jak i przy pomocy innych produktów, takich jak The Button, KeyFob czy linia Walli.

Home Center 3 zaprojektowany został tak, by zapewnić użytkownikom jak najlepsze doznania estetyczne. Zamknięty została w obudowie z tworzywa sztucznego – u góry białego wykończonego ciekawym karbowaniem, dół utrzymany jest w czarnym kolorze. Tym samym centrala nie rzuca się w oczy, a postawienie jej w towarzystwie innych sprzętów RTV, jak smart TV czy modem, stylowo dopełni wygląd wnętrza. Warto też wspomnieć, że dostępny jest też w wersji Home Center 3 Lite.

Warto też podkreślić intuicyjność obsługi i prostotę interface’u użytkowania. Inżynierowie FIBARO, projektując tę centralę położyli widoczny nacisk na potrzeby i nawyki użytkowników. Urządzenie posiada m.in. wbudowane anteny komunikacyjne i nie wymaga kablowego połączenia z routerem (wystarczy Wi-Fi). Ponadto wyposażenie centrali w technologię Z-Wave umożliwia działanie z urządzeniami innych producentów i jest gwarancją wieloletniej kompatybilności, a także sprawdzonej oraz bezpiecznej technologii. Już dziś można zintegrowanie korzystać z szerokiego wachlarza urządzeń, nie tylko spod znaku FIBARO, ale także produktów firm trzecich. Jakich? Warto dopytać na Zjeździe MIŚOT.

Bezpieczeństwo

Producent podkreśla też, że bezpieczeństwo i stabilność systemu inteligentnego domu stanowią dla niego kluczowe kwestie. Ochroną przed hackerami jest szyfrowana transmisja danych (zarówno w połączeniach lokalnych, jak i zewnętrznych). Jednocześnie wykorzystanie mocnych, wysokojakościowych komponentów daje centrali możliwość działania tylko lokalnie i w przypadku braku dostępu do chmury zapewnienie kluczowych funkcjonalności domu. Nie ma więc ryzyka, że system alarmowy przestanie działać, gdy operator sieci postanowi odłączyć internet, by np. przeprowadzić konserwację łącza.

Kolejnymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo są podwójna kopia zapasowa systemu w urządzeniu oraz chmurze i technologie zapewniające poprawność działania systemu. Dzięki wykorzystaniu procesora Cortex A7 czy 512 MB pamięci RAM, centrala umożliwia szybką i równoległą realizację zadań w instalacjach do 40 urządzeń. Podczas prac nad nową centralą FIBARO kładło duży nacisk na harmonię działania zarówno hardware jak i software.

Home Center 3 Lite uzyskała certyfikaty niezależnej jednostki VDE Prüf- und Zertifizierungsinstitut GmbH: VDE Approval, CB Certificate  w zakresie bezpieczeństwa elektrycznego oraz EU-Type Examination Certificate potwierdzający zgodność z Dyrektywą RED.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA HOME CENTER 3 LITE
ProcesorSingle-Core ARM Cortex A7 900 MHz
RAM512 MB
Pamięć flash4 Gb
Zasilanie5V DC (USB)
Wymiary178 x 118 x 30 mm
Technologie siecioweWiFi 2.4GHz
ProtokółZ-Wave
Maksymalna ilość scen, ilość obsługiwanych urządzeńZalecana do 20 scen oraz do 40 urządzeń Z-Wave
Wsparcie pluginów i QuickApp5 pluginów oraz 10 Quick App
Działanie w trybie połączonych centralTylko tryb slave
Możliwość automatyzacjiLUA, sceny blokowe, panele, harmonogramy

Dostępność i cena

O to najlepiej pytać obecnych na zjeździe przedstawicieli firmy. Nie jest jednak tajemnicą, że nowa centrala inteligentnego domu będzie oferowana klientom w sugerowanej cenie ok. 600 zł brutto i dostępna będzie w europejskiej częstotliwości 868,42 MHz.

Porozmawiać warto także o innych nowych produktach FIBARO, takich jak urządzenia współpracujące z systemami grzewczymi. Głowica termostatyczna, dzięki której użytkownik końcowy może zaoszczędzić na kosztach ogrzewania nawet do 37 proc.

Sygnalizujący zalanie FIBARO Flood Sensor natomiast w przypadku wykrycia wycieku wody nie tylko od razu wyśle powiadomienie na wskazany telefon komórkowy, ale też natychmiast wyłączy elektrozawór.

Zapraszamy na stoisko i wykład przedstawiciela firmy FIBARO podczas najbliższego Zjazdu MiŚOT w Janowie Podlaskim. Zarejestruj się na stronie: OGÓLNOPOLSKI ZJAZD MiŚOT (misot.pl)

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...