TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Fałszywe SMS-y z wezwaniem do wojska

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostródzie informuje o fałszywych smsach, w którym pojawia się wezwanie do stawienia w siedzibach WKU i WSzW. Są one elementem dezinformacji i należy je zgłaszać odpowiednim służbom.

Wraz z wojną w Ukrainie intensywniej działa również rosyjska propaganda i dezinformacja. Wykorzystywane są fałszywe informacje i podejmowane przez prorosyjskich hakerów działania. Mają one prowadzić zamieszanie, zmniejszyć poparcie dla Ukrainy, wzbudzić strach i panikę oraz poróżnić kraje europejskie, by nie stanowiły wspólnego frontu przeciwko Rosji.

Jednym z takich działań są fałszywe SMS-y z wezwaniem do wojska. O sprawie poinformowała na Twitterze Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostródzie:

„FAŁSZYWE SMS-y! W związku z pojawianiem się SMS-ów na temat stawiennictwa w siedzibach WKU lub WSzW informujemy, że są to informacje fałszywe, służące jedynie dezinformacji. W przypadku otrzymania takiego SMS-a prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z najbliższą WKU lub WSzW” (pisownia oryginalna).

Fałszywe wezwania do wojska

To działania nastawione jest na wzbudzenie lęku i wywołanie zamieszania. Pozostawienie tego bez reakcji grozi sytuacją, w której liczba takich wiadomości będzie narastać.

Jednostki zajmujące się cyberzagrożeniami takie jak NASK, mają tego świadomość, ostrzegają i wskazują odpowiednie sposoby działania.

– Równolegle do działań militarnych Rosja rozpoczęła wojnę informacyjną w internecie. W polskiej infosferze zaczynają pojawiać się coraz liczniej nieprawdziwe informacje, mające osłabić wsparcie naszego społeczeństwa dla Ukraińców. NASK wesprze internautów w weryfikowaniu informacji – ruszają profile #WłączWeryfikację na Facebooku i Twitterze (@WeryfikacjaNASK). Doświadczeni eksperci będą na nich weryfikować pogłoski krążące w sieci oraz wskazywać potencjalne przejawy działań dezinformacyjnych – zapowiedział instytut.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...