Facebook obiecuje dodatkową ochronę dzieci na swoich platformach

374

 

Facebook planuje wprowadzenie szyfrowanej komunikacji na wszystkich prowadzonych przez siebie platformach. Zapowiedź wywołała wątpliwości czy rozwiązanie to nie zostanie wykorzystane przez przestępców, między innymi pedofilów. Firma zapewnia że wprowadzi dodatkowe mechanizmy mają chronić najmłodszych użytkowników przed tego typu zagrożeniami.

Plany przedstawione przez Facebooka wywołały zaniepokojenie niektórych środowisk i instytucji. Zwracają one uwagę na to że wprowadzenie szyfrowania do Messengera, Instagrama oraz WhatsApp może mieć negatywne skutki w postaci wykorzystywania tych platform przez rozmaitych przestępców, np. pedofilów, którzy będą czuli się bezpieczni wiedząc o tym, że ich wiadomości mają zaszyfrowaną postać.

Dziennik „Financial Times” poinformował, że Facebook w obliczu wspomnianych obaw zamierza wprowadzić na swoich platformach dodatkowe mechanizmy zwiększające bezpieczeństwo najmłodszych internautów. Antigone Davis, szefowa ds. bezpieczeństwa na Facebooku zapowiedziała, że wraz z szyfrowaniem zostaną zastosowane nowe systemy pozwalające na walkę z zagrożeniami dla dzieci. Firma planuje m.in. dokładniejsze śledzenie kont tych użytkowników, którzy często wysyłają prośby o przyjęcie do znajomych na profilach nieletnich internautów. Chodzi też o wnikliwe monitorowanie komentarzy pod zdjęciami i innymi treściami zamieszczanymi przez najmłodszych, a także śledzenie przypadków kontaktów w komunikatorach użytkowników, pomiędzy którymi występuje duża różnica wieku.

[źrodło: Wirtualne Media]