TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Fabryka Intela może powstać w Polsce

Intel chce wybudować osiem fabryk chipów. Przeznacza na to 80 mld euro. Fabryki mają powstać  jednym z państw Unii Europejskiej. Polska jest jedną z możliwych lokalizacji.

O tej inwestycji między innymi rozmawiał Pat Gelsinger z premierem Mateuszem Morawieckim w w gdańskim centrum R&D firmy.

– Otrzymaliśmy około 70 propozycji lokalizacji, a trzy z nich są w Polsce – powiedział „Rzeczpospolitej” prezes Intela Pat Gelsinger.

W wybranym miejscu powstanie 8 fabryk za 80 mld euro, a pracę w nich znajdzie 10 tys. osób.

Chociaż polskie władze nie chcą komentować tej sprawy, to z nieoficjalnych informacji wynika, że możliwymi lokalizacjami inwestycji jest Dolny Śląsk wraz z jego strefami ekonomicznymi.

Sam Intel oczekuje nie tylko dużej i uzbrojonej działki, ale także programów zachęt.  Przy inwestycjach  w Azji programy wsparcia stanowią 25-40 proc. ich wartości.

Innymi ewentualnymi lokalizacjami fabryk Intela są Niemcy, Francja, Irlandia czy Włochy.

Projekt Intela jest odpowiedzią na ciągłe braki półprzewodników na rynku. Zapotrzebowanie rośnie i to zarówno ze strony producentów sprzętów IT, ale też RTV, medycznych, AGD czy samochodów. 

– Motoryzacja coraz bardziej zależy od półprzewodników, samochód to komputer, który steruje większością istotnych funkcji, udział elektroniki w autach rośnie – mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Obecnie 80 proc. chipów produkowanych jest w Azji. Dzięki fabrykom Intela ta sytuacja mogłaby ulec zmianie.

Źródło:rp.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...