TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem niezależnym punktom wymiany ruchu internetowego, mieszczących się w Katowicach, Warszawie i Poznaniu, świadczenie usług przez małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych może być dziś konkurencyjne cenowo wobec zagranicznych koncernów.

– Ogromna większość przedsiębiorców telekomunikacyjnych, z którymi regularnie spotykamy się na Zjazdach MiŚOT, pamięta opłaty za tranzyt globalny na poziomie czterech euro. Po naszych najnowszych zmianach w cenniku zeszły one poniżej złotówki. Wszystkie! – podkreśla Krzysztof Czuszek, prezes MiŚOT S.A.

Ów cud ekonomiczny w postaci konsekwentnego obniżania cen (nie wszystkich i nie zawsze, ale ogólny trend jest oczywisty dla wszystkich płatników faktur przychodzących z EPIX) możliwy był dzięki stałemu wzrostowi liczby uczestników projektu. Przez lata rosła również wielkość transmisji, a jak wiadomo z podstaw przedsiębiorczości, działanie w grupie zwiększa potencjał zakupowy i otwiera nowe możliwości. 

– Nowy cennik EPIX zawiera też dwie kategorie cenowe. Wynika to stąd, że każdy MiŚOT może u nas liczyć na poważny upust zarówno za aktywację, jak i za abonament – podkreśla Paweł Białas, dyrektor do spraw sprzedaży w Grupie MiŚOT

Bez tych IX-ów także polscy klienci końcowi nie mogliby komunikować się ze światem w sposób tani i efektywny.

Modernizacja

Punkt wymiany ruchu pozwala na to, by ruch internetowy między parą autonomicznych systemów nie przechodził przez żaden inny (trzeci) system i nie powoduje żadnych zmian w ruchu, a zarazem w żaden sposób w niego nie ingeruje.

Przedstawiciele Grupy MiŚOT podkreślają też, że ważna jest dla nich jakość oferowanych usług. Urządzenia telekomunikacyjne, które umożliwiają i usprawniają połączenia pomiędzy więcej niż dwoma niezależnymi systemami internetowymi, są regularnie modernizowane i wymieniane.

– Wszystkie główne popy wyposażyliśmy w routery hardwarowe SLX9740-40​C (40x100G, 2000 Mpps). W trybie ciągłym przenoszeni są do nich uczestnicy z routerów PC na Linuxie. W Katowicach został też wstawiony pierwszy przełącznik x870 – 32x100G jako access, służący do podłączania uczestników, których poziom przepływu danych ma 25, 40 i 100G. Uruchomiliśmy tam także pierwszy w Polsce (i chyba w Europie) Apple Cache. W Poznaniu natomiast wstawiony został klaster CDN Akamai. Posiadamy tam duże rezerwy – wymienia Paweł Białas.

W Katowicach rozpoczęto także wdrażanie pierwszego routera Cisco ASR9903 dla CDN kolokowanych przez Grupę MIŚOT. Dzięki temu wdrożeniu EPIX będzie mógł zaoferować atrakcyjną ofertę na: kolokację w MdC, adresację CDN-ową oraz dystrybucję w EPIX-ach (polskich i na świat).

– Otworzy nam to drogę na rozmowy z kolejnymi dostawcami treści, których do tej pory nie było w polskich węzłach – podkreśla Paweł Białas.

Warto tu także przypomnieć, że węzły EPIX znajdujące się w Katowicach, Warszawie oraz Poznaniu tworzą ring, dzięki czemu infrastruktura ta staje się odporniejsza, a wszelkie niedogodności związane z modernizacją urządzeń – zminimalizowane. Połączenie Katowice – Poznań rozbudowane zostało do 200G

Zyski spoza Grupy, dla Grupy

– Od początku EPIX-a zyski z działalności przeznaczane były na inwestycje i rozwój kolejnych projektów, z których najwięcej korzyści mają mali i średni operatorzy telekomunikacyjni – przypomina Krzysztof Czuszek. – W aktualnie wypracowanym modelu biznesowym świadczymy też usługi dla niektórych podmiotów zagranicznych oraz dla klientów indywidualnych, z czego korzyści czerpią polskie, lokalne firmy.

EPIX działa od 2008 roku. Rozwija się dzięki pracy i zaangażowaniu MiŚOT-ów z całego kraju. Węzły Katowice i Warszawa utrzymują także wysoką pozycję w  prowadzonym przez Hurricane Electric rankingu największych węzłów wymiany ruchu na świecie.

– Sporo inwestujemy w ten projekt, dzięki temu nasze usługi są jeszcze lepsze. Dołączają do nas kolejni operatorzy – dodaje Krzysztof Czuszek. 

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...