TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Edukacja przyszłości to kursy i szkolenia online

Najnowsze badanie pokazuje, że Polska przekształca swoje podejście do edukacji w erze cyfrowej. Prawie połowa dorosłych już korzysta z kursów lub szkoleń online, wielu z nas uznaje je nawet za bardziej efektywne niż tradycyjne metody nauczania.

Edukacja cyfrowa w Polsce przechodzi z poziomu nowości do standardu codziennego użytku. Już prawie co drugi (49 proc.) Polak korzystał już z formy nauki online. To przekroczenie granic klasycznych metod nauczania. Wirtualne sale lekcyjne zyskują na popularności, stając się dla wielu głównym miejscem zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności.

E-nauczanie, które stosunkowo niedawno postrzegane było jako dodatek do tradycyjnej edukacji, ewoluuje w kierunku pełnoprawnej formy nauczania. Elastyczność i dostosowanie kursów online do indywidualnych potrzeb uczących się przyciągają uwagę i zainteresowanie coraz szerszej grupy osób pragnących poszerzać swoje kompetencje.

Zalety e-nauczania

31 proc. respondentów uważa nawet, że edukacja cyfrowa przewyższa tradycyjne formy nauczania pod względem skuteczności. Spośród badanych, niemal 10 proc. jest zdecydowanie przekonanych o wyższości e-learningu, a kolejne 21 proc. skłania się ku tej opinii. W erze, gdzie szybki i bezpośredni dostęp do aktualnych treści jest niezbędny, platformy e-learningowe oferują skuteczne narzędzia niezbędne do ciągłego kształcenia się i rozwijania kompetencji zawodowych.

Korzystanie z kursów i szkoleń online w niesie za sobą szereg zalet, które doceniają respondenci badania Edukacja w epoce cyfrowej. Najczęściej wskazywana jest wśród nich wygoda – możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie, co dla 53 proc. badanych jest kluczowym argumentem. Znaczącą oszczędność czasu podkreśla 51 proc. uczestników badania, oszczędność pieniędzy 32 proc. z nich, a szeroką dostępność tematów i materiałów oraz dostosowanie tempa nauki do własnych potrzeb wskazane zostały przez 32 proc. respondentów. Warto też wskazać, że rozwój osobisty to coś, co ceni 28 proc. ankietowanych.

Wszystko to pokazuje, że e-nauczanie (e-learning) postrzegane jest nie tylko jako narzędzie do zdobywania i uzupełniania wiedzy fachowej, ale i jako platforma do rozwoju ogólnych kompetencji.

W dalszej kolejności wśród zalet e-nauczania Polacy wskazywali także: możliwość uzyskania certyfikatów i dyplomów online, dostęp do ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin, aktualność materiałów, możliwość nauki w międzynarodowym środowisku oraz interaktywność i różnorodność form nauczania.

Badanie na reprezentatywnej grupie Polaków 16+ na zlecenie Edukier.pl wykonane przez SW Research w październiku 2023.

MiŚOT Akademia

Warto przy tej okazji przypomnieć, że coraz większa liczba małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych stawia na wspieranie kompetencji swych pracowników, partnerów, dystrybutorów, dealerów i operatorów. Znaczenie tego trendu dostrzegł również zarząd MiŚOT SA uruchamiając program nastawiony na edukację i podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników i współpracowników pod nazwą MiŚOT Akademia. Zapisanie się do wirtualnej platformy szkoleniowej możliwe jest za pośrednictwem Sklepu MiŚOT

Stworzenie tego projektu było dużym wyzwaniem, ma też rosnące znaczenie dla dalszego rozwoju środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Szkolenie MiŚOT Akademii odbędzie się także na najbliższym Zjeździe MiŚOT w Zakopanem. Małgorzata Świerkosz-Hołysz poprowadzi tam warsztat: Co robić, gdy w firmie coś nie gra? Przezwyciężamy pięć dysfunkcji pracy zespołowej.

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze