E-bankowość w Polsce. ZBP podał najnowsze dane

379
fot. Pixabay

Prawie 19 mln Polaków korzysta z kont przez internet. Do bankowości elektronicznej przekonują się też małe i średnie firmy.  

Związek Banków Polskich opublikował raport Netbank za I kwartał 2020 r. dotyczący bankowości elektronicznej. Statystyki są całkiem zadowalające. W tym czasie podpisano 37,3 mln umów na dostęp do konta przez internet. Wzrosła liczba klientów aktywnie korzystających z bankowości internetowej 18,3 mln w grudniu ubiegłego roku do 18,9 mln w marcu bieżącego roku. Wzrosła również  liczba użytkowników bankowych aplikacji mobilnych z ok. 12 mln do prawie 12,4 mln.

W zestawieniu znalazły się również informacje o wykorzystaniu bankowości elektronicznej przez firmy z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Liczba firm posiadających umowy na dostęp do e-bankowości wzrosła o ok. 20 tys. w porównaniu do IV kw. 2019 r. Natomiast liczba firm aktywnie korzystających z tego rozwiązania wzrosła z 1,781 mln w grudniu 2019 r. do 1,858 mln w marcu 2020 r.

W raporcie uwzględniono również statystyki dotyczące klientów mobile only, czyli takich którzy swoimi rachunkami bankowymi zarządzają wyłącznie przez urządzenia mobilne. Z danych ZBP wynika, że na koniec marca bieżącego roku było ich ponad 6,1 mln (dla porównania w grudniu 2019 r. było ich ok. 5,8 mln).

Źródło: www.cashless.pl