TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dziesięć wschodzących technologii

W najbliższych latach nowe technologie mogą przynieść korzyści firmom, które postanowią z nich skorzystać. Raport Forrestera „The Top 10 Emerging Technologies In 2023” wskazuje te technologie.

Raport Forrestera „The Top 10 Emerging Technologies In 2023” jako jedną z podstawowych technologii, które pozwolą na uzyskiwanie korzyści w najbliższym czasie, wskazuje generatywną sztuczną inteligencję. Pozwoli ona przedsiębiorstwom na uzyskiwanie znacznego wzrostu z inwestycji już w przeciągu dwóch czy czterech lat.

Chociaż jej wdrożenie i pełne wykorzystanie wymaga od firm poradzenia sobie z ryzykiem, zagwarantowaniem wiarygodności czy dostosowaniem do zmieniających się przepisów. Ponadto wiąże się to z komplikacjami, jakie niosą kwestie własności intelektualnych. Jednak te trudności nie zmieniają przewidywać, że to generatywna AI będzie najlepiej rozwijającą się technologią w najbliższym czasie. Eksperci twierdzą, że warto w nią inwestować z uwagi na szeroki jej wpływ na inne aspekty rozwoju czy zdolność do przyspieszania wprowadzania innych nowoczesnych rozwiązań.

Jakie jeszcze  nowe technologie przyniosą firmom w ciągu najbliższych lat?

Pojawiły się też inne technologie, które mogą przynosić korzyści w najbliższym czasie, czyli w perspektywie dwóch do czterech lat, a nawet już w 2023 roku. Są to:
–  zdecentralizowana tożsamość cyfrowa (DDID – Decentralized Digital Identity), która ma zastąpić fizyczne dokumenty tożsamości. Skorzystać mają na tym głównie sektor usług finansowych, administracja i edukacja.Przykładem może być mDowód wprowadzony niedawno w aplikacji mObywatel.

inteligencja brzegowa – jej wykorzystanie konieczne jest przy danych generowanych przez systemy wizyjne i czujniki, które wymagają bardziej inteligentnego oprogramowania działającego na brzegu.

wyjaśnialna sztuczna inteligencja (XAI – Explainable AI) – dla zdobycia zaufania użytkowników i podniesienia użyteczności sztuczna inteligencja powinna być bardziej możliwa do wyjaśnienia, mechanizmy za nią stojące powinny być transparentne i zrozumiałe. Największe zastosowanie AI Forrester prognozuje w ściśle regulowanych i obarczonych wysokim ryzykiem przypadkach związanych z używaniem jej w sektorze finansowym i w opiece zdrowotnej.  

TuringBoty czyli roboty, których działanie oparte jest na sztucznej inteligencji. Będą one pomagać programistom w tworzeniu aplikacji. Analitycy twierdzą, że w ciągu najbliższych kilu lat znaczna część aplikacji korporacyjnych będzie generowana z użyciem tej technologii.

Technologie przynoszące korzyści w dłuższej perspektywie

Raport Forrestera „The Top 10 Emerging Technologies In 2023” wskazuje również technologie, które wymierne korzyści przyniosą przedsiębiorstwom dopiero za pięć lat. Jedną z nich jest rzeczywistość rozszerzona (XR). Na chwilę obecną jedynie 20 proc. dorosłych użytkowników internetu w USA korzystając z VR lub AR przy zdobywaniu informacji czuje się komfortowo. Oznacza to, że pełne przyjęcie tej technologii zajmie trochę czasu, zanim użytkownicy się do niej przyzwyczają. Wcześniej firmy mogą wykorzystywać XR do szkolenia pracowników i ich wdrażania.

Inną technologią, które może przynieść korzyści w dłuższej perspektywie, jest Web3. Odnosi się to do tworzonej infrastruktury internetowej pozwalającej dużym firmom na osiągnięcie większej niezależności technologicznej. Przy tworzeniu Web 3 wykorzystywana jest sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe. Na  razie przedsiębiorstwa na drodze do wdrożenia Web3 spotykają wyzwania techniczne. Dotyczą one chociażby skalowania i bezpieczeństwa, a także zarządzania tożsamością o prywatnością.

W opracowaniu analityków pojawia się również krawędź zerowego zaufania (ZTE – Zero Trust Edge). Związana z zasadami zero trust w sieciach definiowanych programowo. Narzędzie obiecuje większe bezpieczeństwo i wydajność Wprowadzenie tego wymaga jednak więcej czasu, by oferty dostawców zabezpieczeń i sieci mogły się łączyć o rozwijać.

Źródło: crn.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...