TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dzieci w sieci

Jak rozmawiać z dziećmi?

  1. Porozmawiaj z dzieckiem na temat zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu. Wytłumacz dziecku przede wszystkim, że po drugiej stronie komputera może znaleźć się tak naprawdę każdy. Ludzie mogą w Internecie podawać się za kogo tylko chcą, co nie oznacza, że zawsze mówią prawdę.
  2. Wytłumacz dziecku, że nie wszystkie treści, które znajdują się w sieci i to, co ludzie piszą online, jest zgodne z prawdą. Powiedz mu, że stronę internetową może mieć każdy. Wytłumacz też, że o ile udostępnianie niektórych treści w sieci jest nielegalne (np. rasistowskie poglądy), o tyle jest trudne do ścigania przez policję (czasochłonne).
  3. Zacznij przygodę z Internetem Twojego dziecka razem z nim. Zachęcaj go do opowiadania, co ciekawego robi w Internecie, jak spędza w nim czas. W zależności od wieku dziecka, nie decyduj się na umieszczanie komputera w pokoju dziecka. Zwłaszcza w domach, w których wychowują się małe dzieci, komputer powinien znajdować się raczej w pokoju ogólnodostępnym, nie w pokoju dziecka.
  4. Wytłumacz dziecku, czym jest przemoc w Internecie. Zachęć je również do tego, by zawsze mówiło Ci o nowych znajomościach zawieranych w sieci. Wytłumacz dziecku, że jeżeli czuje się nieswojo, skrępowane jakąś rozmową przeprowadzaną w sieci, powinno Ci o tym powiedzieć.
  5. Wyczul dziecko na wysyłanie zdjęć obcym osobom oraz zachęć, żeby zawsze przed zamieszczeniem zdjęcia na portalu społecznościowym, pytało Cię o zgodę. Najlepiej, gdybyś był przy dziecku w momencie, w którym dodaje zdjęcie na jakąś stronę. Wyczul je na to, że wszystko, co udostępnia w Internecie na stronach, wszystkie komentarze i zdjęcia, zostają w Internecie na stałe.
  6. Ustal zasady korzystania z Internetu. W zależności od wieku dziecka, ustal gdzie w domu będzie znajdował się komputer oraz ile czasu dziennie dziecko może przed nim spędzać. Ustal też np. jeden dzień w tygodniu wolny od komputera. Pamiętaj, aby dawać dziecku dobry przykład i również nie spędzać każdej wolnej chwili na surfowaniu po Internecie.
  7. Pamiętaj o nauczeniu dziecka, że nie wolno podawać nigdzie w Internecie swoich danych. Dziecko w Internecie ma posługiwać się nickiem. Jeżeli chce zarejestrować się na jakiejś stronie, gdzie wymagane jest podanie prawdziwego imienia, czy nazwiska, rejestracja ta powinna odbywać się w Twojej obecności. Dziecku pod żadnym pozorem nie wolno udostępniać żadnych informacji o sobie w Internecie, informacji o miejscu zamieszkania, czy nawet dacie wyjazdu wakacyjnego lub godzinach pracy rodziców.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze