TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dzieci w sieci

Uzależnienie od Internetu, czyli „Mamo, jeszcze pięć minut”
Prawda jest taka, że wraz ze zwiększoną dostępnością do Internetu i rosnącą jego popularnością, pojawił się problem uzależnienia od Internetu. Jak każde uzależnienie, zaczyna się niewinnie, ale zazwyczaj mniej niewinnie się kończy. Uzależnienia bardzo trudno leczyć, znacznie lepiej im więc zapobiegać. Dzieci uwielbiają Internet, a są znacznie podatniejsze na uzależnienia, więc problem ten nie powinien być przez nas bagatelizowany.
Uzależnienia od Internetu nazywane są siecioholizmem, netoholizmem, internetoholizmem, a profesjonalnie Zespołem Uzależnienia od Internetu. Dzieci uzależnione od Internetu wolą spędzać swój czas w wirtualnej rzeczywistości, obcują od kontaktów z rówieśnikami poza domem, aż w końcu niechętnie chodzą do szkoły i trudno je oderwać od komputera.
 
Edukacja dziecka w zakresie zagrożeń
Odcięcie dziecka od Internetu nie jest rozwiązaniem problemu. Dziecko ma przecież możliwość skorzystania z Internetu u koleżanki, kolegi, czy w kawiarence internetowej. Ponadto, nie można uciekać od problemów, tylko dlatego że nie wiemy, jak sobie z nimi poradzić. Nie należy zapominać również o tym, że wirtualna rzeczywistość jest pełna wartościowych treści, daje ogromne możliwości rozwoju naszym dzieciom i współcześnie praktycznie nie da się bez niej funkcjonować.
Najważniejsza jest edukacja dzieci, szczera rozmowa i wyczulenie na pewne kwestie. W zależności od wieku dziecka, powinniśmy z nim rozmawiać w sposób bardzo różny. Ale niezależnie od tego, czy jest to kilkuletnie dziecko, czy nastolatek, najważniejsza jest szczerość.
Każdy powinien również w swoim domu wyznaczyć zasady korzystania z Internetu. Dziecko nie może mieć pełnej swobody w zakresie przesiadywania przed komputerem oraz swobody w zakresie tematów i typów storn oglądanych online.
 

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze