Prowadzenie firmy wiąże się z szeregiem obowiązków i koniecznością wypełniania określonych zobowiązań natury formalno-prawnej. Niektóre warunki rozpoczęcia oraz prowadzenia działalności gospodarczej zostały poddane regulacjom prawnym. Wymagają więc podjęcia przez przedsiębiorcę określonych działań, które pozwolą na prowadzenie działalności w sposób legalny i zgodny z obowiązującym ustawodawstwem.
W przypadku wystąpienia konieczności spełnienia szczególnych warunków ustawy, bardzo często można spotkać się z pojęciem “Działalność regulowana”. Co to jest i jak poprawnie wypełnić podstawowe formalności w tym aspekcie?
CEIDG: rejestr działalności regulowanej
Co to jest działalność regulowana? To typ działalności, który wymaga spełnienia określonych warunków zawartych w prawie. Szereg rozwiązań prawnych został stworzony po to, aby zastąpić zezwolenia na prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej za pomocą wpisu do tzw. CEIDG – rejestru działalności regulowanej.
W pierwszej kolejności przedsiębiorca musi spełniać wszystkie warunki, które określają prawne możliwości do wykonywania danego rodzaju działalności. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie posiada jednak jednego, spójnego katalogu warunków. Art. 64 odsyła do odrębnych ustaw, w których można znaleźć informację o tym, czy dana działalność podlega regulacjom prawnym.
Jeśli wszelkie warunki zostaną spełnione, należy zadbać o uzyskanie wpisu do rejestru działalności gospodarczej za pomocą wystosowania odpowiedniego wniosku. Dokument ten należy przekazać organowi prowadzącemu rejestr, który ma 7 dni na jego rozpatrzenie.
Rejestr działalności gospodarczej – dla kogo?
Najpowszechniejszymi rejestrami działalności w Polsce są Krajowy Rejestr Sądowy oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się, w którym z nich należy dokonać rejestru działalności gospodarczej. Dla kogo jest to obowiązkowe?
CEIDG to rejestr, który obejmuje osoby fizyczne, działające w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Pozostałe rodzaje, tj.: spółki jawne, akcyjne, partnerskie, komandytowo-aukcyjne, komandytowe, z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorstwa państwowe, fundacje, stowarzyszenia, organizacje społeczne czy publiczne zakłady opieki zdrowotnej podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.
Szereg instytucji i rodzajów działalności, jakie obejmuje rejestr KRS, zostały zawarte w art. 36 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Warto wiedzieć, że wniosek o wpis do CEIDG jest bezpłatny. Jednocześnie przedsiębiorca kończący działalność gospodarczą ma obowiązek wystosowania pisma z prośbą o wyrejestrowanie.
Operator telekomunikacyjny i rejestr działalności gospodarczej
Rejestr działalności gospodarczej w przypadku operatorów telekomunikacyjnych prowadzony jest także przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Chcąc założyć firmę telekomunikacyjną, należy więc pamiętać nie tylko o złożeniu wniosku do CEIDG lub KRS, ale również o wystosowanie stosownego dokumentu do organu odpowiadającego za tworzenie Rejestru Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych. Działalność telekomunikacyjna jest więc przykładem działalności regulowanej, ponieważ wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Zostały określone w ustawie o Prawie Telekomunikacyjnym. Organem odpowiadającym za rozpatrzenie wniosku jest Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Po złożeniu dokumentacji do delegatury UKE (właściwej ze względu na siedzibę przyszłej firmy) Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ma 7 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli we wniosku nie znajdują się żadne błędy formalne, a wszystkie pozostałe aspekty prawne zostaną spełnione, operatora telekomunikacyjnego obejmuje wpis do Rejestru Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych i może rozpocząć działalność. Ta usługa, podobnie jak wpis do CEIDG, jest bezpłatna.