TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dynamiczne „pożyczanie” częstotliwości radiowych – projekt naukowców z Europy

Inteligentne radio, które „pożycza” częstotliwość, gdy aktualny właściciel jej nie używa – to najnowszy projekt naukowców z Europy, uważających, że na świecie zaczyna brakować wolnego pasma komunikacyjnego dla nowych systemów łączności.

dr inż. Krzysztof Malon z Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, wyjaśnił założenia prototypu: „Kiedy zidentyfikujemy, że w danym paśmie na naszym obszarze nie nadają jego pierwotni użytkownicy, czyli ci, którym zostało ono przydzielone, wówczas moglibyśmy je wykupić i wykorzystać na potrzeby swoich transmisji”. Naukowiec przedstawił metodę umożliwiającą dynamiczne rozpoznawanie środowiska radiowego poprzez algorytm, który analizuje poszczególne częstotliwości i wskazuje takie, które są w teorii zajęte, ale nie są używane.

Tzw. dynamiczny dostęp do widma polegałby w dużej mierze na uczeniu maszynowym, urządzenia same potrafiłby wyszukiwać sobie wolne pasma oraz dostosowywać swoje działanie pod kątem zmian na rynku.

W Polsce tego typu dzielenie się widmem jest obecnie sprzeczne z regulacjami prawnymi.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze