TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dostępność serwisów i aplikacji firm telekomunikacyjnych i pocztowych wymaga poprawy

Na zlecenie UKE zostało przeprowadzone specjalne badanie dostępności. Celem badania było sprawdzenie i ocena stanu dostosowania serwisów internetowych i aplikacji mobilnych firm telekomunikacyjnych i pocztowych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Odpowiedzialna za nie była firma SoftCream Software Sp. z o.o.

Pełna dostępność serwisu internetowego ma miejsce wtedy, gdy osoby z niepełnosprawnością mają do nich pełen dostęp. W tym dostęp do treści, korzystanie z wygodnej nawigacji czy interakcji z serwisem.

Jednym z elementów stosowanych dla podniesienia dostępności jest kontrast treści w stosunku do tła. Ułatwia to korzystanie ze strony nie tylko osobom niedowidzącym, ale też użytkownikom z przemęczonym od długotrwałego wpatrywania w ekran wzrokiem.

Dzięki dostosowaniu serwisów internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami korzystać z nich mogą wszyscy.

Na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej zostało przeprowadzone badanie sprawdzające taką dostępność.

W trakcie badania sprawdzono 34 strony przedsiębiorców telekomunikacyjnych, 15 stron przedsiębiorców pocztowych i  20 aplikacji.

Jedynie dwie aplikacje w trakcie badania otrzymały ocenę dobrą. Sześć aplikacji otrzymało jedynie ocenę dostateczną, a pięć – niedostateczną.

Sytuacja serwisów operatorów telekomunikacyjnych również pozostawia wiele do życzenia. Chociaż aż w sześciu przypadkach wynik został poprawiony, to w dwóch poziom dostępności się pogorszył, a w pozostałych jest bez zmian.

Pośród serwisów firm pocztowych spadek poziomu dostępności pojawił się w dwóch przypadkach, a w czterech dostępność się poprawiła.

Ogólnie można stwierdzić, że serwisy internetowe i aplikacje mobilne wciąż wymagają poprawy dostępności. Badania i rankingi do pobrania na stronie :https://cik.uke.gov.pl/news/badania-dostepnosci-serwisow-internetowych-i-aplikacji-mobilnych-firm-telekomunikacyjnych-i-pocztowych,285.html

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...