Zgodnie z analizą Łukasza Bazańskiego, prawnika z kancelarii itB Legal, zmiany w dokumentacji KPO i FERC mogą powodować znaczące różnice finansowe dla uczestników tych konkursów.
Na stronach konkursów KPO i FERC znalazła się informacja, że dokonano zmiany wymagań poprzez ich dostosowanie do znowelizowanej wersji Rozporządzenia nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. U. UE L 187 z 26.06.2014 r., s. 1, z późn. zm.).
Nadmiarowość włókien światłowodowych w nowelizacji została określona następująco:
- dla okablowania na Segmencie rozdzielczym na poziomie co najmniej 50 proc. i nie mniej niż 6J,
- dla okablowania na Segmencie magistralnym na poziomie co najmniej 50 proc. i nie mniej niż 12J,
- na pozostałych fragmentach sieci na poziomie co najmniej 50 proc. i nie mniej niż 12J.
Prawnik na blogu Okablowani.pl zauważył, że może to powodować ekonomiczne skutki dla beneficjentów, którzy zdecydują się podpisać umowy w ramach programów po 3 stycznia br., gdyż projekty nowych sieci będą musiały uwzględnić nowe wymagania lub konieczność zastosowania kabla o większej liczbie włókien.
Ekspert konkluduje, że może dojść do pokrzywdzenia uczestników konkursu, a dodatkowo użycie terminu nadmiarowość nie równa się terminowi przepustowość (które to właśnie użyte zostało w Rozporządzeniu GBER).
Pozostaje czekać, czy dokumentacja konkursowa zostanie poprawiona.
Całość do przeczytania na Okablowani.pl.