TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Do 2022 KRRiT była bezczynna. Narodowy Plan Szerokopasmowy nie został zrealizowany

W dniach 2-4 października w DoubleTree by Hilton Hotel w Łodzi odbyła się jubileuszowa 50. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE, która zgromadziła najważniejsze osoby reprezentujące wiodące firmy rynku telewizyjnego i telekomunikacyjnego.

O najciekawszych wątkach pierwszego dnia konferencji mówi Jakub Woźny z kancelarii Media, reprezentant PIKE:

– Z mojego punktu widzenia początek był bardzo mocny w postaci rozmowy z Ministrem Cyfryzacji Januszem Cieszyńskim, podczas której omawialiśmy sukcesy i niepowodzenia ministerstwa związane z cyfryzacją Polski. Jeżeli chodzi o konkrety, to jasno powiedzieliśmy, że osiągnięcia ministerstwa są nieporównywalnie większe w kontekście cyfryzacji niż usuwania barier telekomunikacyjnych. Izby Gospodarcze oczywiście przedstawiały bardzo konkretne propozycje i oczekiwane, które nie zostały zrealizowane. Ministerstwo stwierdziło, że proces legislacyjny trwa, prace zostały podjęte, ale z uwagi na zakończenie kadencji nie udało się ich zrealizować.

A jak wygląda sprawa finansowania telewizji lokalnych? Coś się wydarzyło od lipcowego spotkania w Senacie RP?

– Tak, został przedstawiony projekt ustawy, która miałaby utworzyć fundusz telewizji lokalnych, na podstawie którego telewizje lokalne miałyby otrzymywać finansowanie w postaci dofinansowania minimalnego wynagrodzenia dla pracowników merytorycznych, czyli osób, które są odpowiedzialne za tworzenie treści w telewizjach lokalnych.

Kolejny ważny temat poruszony pierwszego dnia to Narodowy Plan Szerokopasmowy, który miał określić, w jaki sposób Polska ma wdrożyć kolejne pięciolatki określone przez Unię Europejską.

– Niestety ten cel nie został zrealizowany. Przykładowo 100 procent gospodarstw domowych miało mieć dostęp do infrastruktury szerokopasmowej i przepustowości 30 megabitów do 2020 roku. U nas  było  około 72 procent.  To samo dotyczy np. celu gdzie 50 procent gospodarstw domowych ma korzystać z internetu o  przepływności 100 megabitów. W 2020 było 32, dzisiaj 42 procent. Nawet jeszcze dziś nie realizujemy tych wszystkich celów. A to wszystko dlatego, że komisja wyskoczyła z kolejną propozycją, jeszcze dalej idącą. Takich kolejnych celów, które mają być zrealizowane w zakresie cyfryzacji Unii.  Sama Unia według ich własnych ocen ma około 50 procent realizacji tego celu. W Polsce jest jeszcze mniejszy odsetek. Aktualnie Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wdrożeniem aktualizacji Narodowego Planu Szerokopasmowego, który miałby objąć również te nowe cele – podsumowuje Jakub Woźny

Drugiego dnia konferencji dyskutowano między innymi o perspektywach rynku medialnego 2030 i bardzo wysokiego budżetu dla KRRiT.

– 650 milionów dla KRRiT to na razie tylko plan, mówił przewodniczący Maciej ŚwirskiTo jest finansowanie na 3 lata. Do 2022 KRRiT pozostawał bezczynny. Treści były rozpowszechniane zupełnie poza kontrolą. Media prowadziły agresywne kampanie dezinformacyjne. Społeczeństwo było straszone. Media nie mogą stwarzać i wzmacniać poczucia zagrożenia szerząc rosyjską dezinformację. Będę temu przeciwdziałał.

Przewodniczący zapowiedział również aktywny udział regulatora w badaniu i rozwoju AI. Według niego niezbędne jest utworzenie polskiego korpusu językowego. Jego brak będzie skutkować błędami treści tworzonych przez AI, która teraz korzysta z anglosaskich zasobów językowych. Sztuczna inteligencja będzie stosowana między innymi w państwowych urzędach i brak polskiego korpusu językowego może prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa Państwa.

Ciekawa dyskusja na temat EMFA niestety musiała zostać przełożona na inną okazję. Być może na kolejne nadchodzące jeszcze w tym roku konferencje.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...