Digital Day to coroczna konferencja organizowana przez Komisję Europejską. Tegoroczna edycja odbyła się online. Wziął w niej udział Krzysztof Szubert, pełnomocnik premiera RP ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej.
Digital Day na celu stworzenie platformy do przyspieszenia transformacji cyfrowej wśród państw członkowskich UE i poza nią. Ma to przynieść korzyści społeczne oraz ekonomiczne. Edycję 2021 poprowadził Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego wraz z prezydencją portugalską w Radzie UE.
Głównym tematem były aktualne wyzwania sektora cyfrowego w Unii Europejskiej.
W tym roku odbyły się trzy panele zwieńczone podpisaniem deklaracji definiujących wspólne cele w danych obszarach. Deklaracje zawierają zobowiązania dla ich osiągnięcia.
Pierwszy panel dotyczył wykorzystania danych w UE. Po nim pojawiła się deklaracja „European Data Gateways Declaration”. Zachęca ona do rozwoju infrastruktury potrzebnej do zarządzania danymi.
Na drugim panelu mówiono o wspieraniu cyfrowych startupów w UE. Deklaracja „The EU Startup Nations Standard Declaration” zobowiązuje do propagowania wśród takich startupów najlepszych praktyk pozwalających im na sukces w skali globalnej.
Trzeci panel to kwestie ekologicznej i cyfrowej transformacji UE. Do inwestycji w ekologiczne i cyfrowe technologie w ramach działań na rzecz klimatu zobowiązuje „The Declaration on a Green and Digital Transformation of the EU”.
Krzysztof Szubert w ramach Digital Day brał udział w dyskusji poświęconej zarządzaniu danymi w Unii Europejskiej – „European Data Gateways”. Podkreślał on potencjał UE do bycia światowej klasy centrum danych.
– W tym celu Unia Europejska powinna wykorzystać możliwości inwestycyjne prywatnych firm. Podejście oddolne do tworzenia europejskich centrów danych przyniosłoby korzyści obu stronom i przyspieszyłoby opracowywanie najbardziej zaawansowanych rozwiązań cyfrowych – powiedział pełnomocnik premiera ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej.
Wyraził on także poparcie dla tworzenia międzynarodowych, transgranicznych partnerstw cyfrowych. Wspomniał o współpracy Grupy Wyszehradzkiej na rzecz projektów cyfrowych i przechowywania oraz przetwarzania danych .
Uzupełnieniem tegorocznych dyskusji było także zainicjowanie Europejskiej Koalicji na Rzecz Ekologicznej Cyfryzacji (European Digital Green Coalition). Deklaracje do pobrania na stronie:https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/digital-day-2021–cyfrowe-wyzwania-ue
Źródło: gov.pl