Czy w 2023 r. w końcu pojawi się decyzja UKE w sprawie 5G?

fot. Pixabay

Plan działalności Urzędu Komunikacji Elektronicznej na 2023 r. zakłada, że zostaną wydane decyzje rezerwacyjne na pasma na potrzeby sieci 5G. Jeśli to nastąpi, to operatorzy odetchną z ulgą i będzie można podejmować konkretne działania w kierunku rozwoju tej technologii. Jednak pozostają obawy, że to kolejna obietnica, na której realizacje znowu przyjdzie czekać.

Celem na rok 2023 dla UKE ma być „udostępnienie zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia nowych technologii — 5G”. Urząd chce przeprowadzić procedurę selekcyjną i wydać decyzje regulacyjne. Dokładnie takie same cele pojawiły się w planach działania UKE na rok 2022. Jak dobrze pamiętamy, podobne obietnice i wstępne terminy towarzyszą nam już od 2020 roku. Nie wiadomo zatem, czy tym razem zapowiedziom będzie towarzyszyła rzeczywista realizacja w 2023 r. Ale trzeba trzymać za to kciuki.

Pośród innych założeń jest też osiągnięcie 77 proc. gospodarstw domowych w zasięgu internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. UKE zapowiada monitorowanie usług szerokopasmowych i coroczną sprawozdawczość przedsiębiorców telekomunikacyjnych z działań. Zostaną też wyznaczone obszary wymagające interwencji publicznej.

Urząd zamierza także zaangażować się w przeszkolenie siedmiu tysięcy osób w kampaniach podnoszących świadomość cybezbezpieczeństwa. Będą to warsztaty edukacyjne, webinary, wykłady i kusy online. Pojawić mają się materiały edukacyjne.

Źródło: businessinsider.com, wirtualnemedia.pl