Czy w 2023 r. w końcu pojawi się decyzja UKE w sprawie 5G?

156
fot. Pixabay

Plan działalności Urzędu Komunikacji Elektronicznej na 2023 r. zakłada, że zostaną wydane decyzje rezerwacyjne na pasma na potrzeby sieci 5G. Jeśli to nastąpi, to operatorzy odetchną z ulgą i będzie można podejmować konkretne działania w kierunku rozwoju tej technologii. Jednak pozostają obawy, że to kolejna obietnica, na której realizacje znowu przyjdzie czekać.

Celem na rok 2023 dla UKE ma być „udostępnienie zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia nowych technologii — 5G”. Urząd chce przeprowadzić procedurę selekcyjną i wydać decyzje regulacyjne. Dokładnie takie same cele pojawiły się w planach działania UKE na rok 2022. Jak dobrze pamiętamy, podobne obietnice i wstępne terminy towarzyszą nam już od 2020 roku. Nie wiadomo zatem, czy tym razem zapowiedziom będzie towarzyszyła rzeczywista realizacja w 2023 r. Ale trzeba trzymać za to kciuki.

Pośród innych założeń jest też osiągnięcie 77 proc. gospodarstw domowych w zasięgu internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. UKE zapowiada monitorowanie usług szerokopasmowych i coroczną sprawozdawczość przedsiębiorców telekomunikacyjnych z działań. Zostaną też wyznaczone obszary wymagające interwencji publicznej.

Urząd zamierza także zaangażować się w przeszkolenie siedmiu tysięcy osób w kampaniach podnoszących świadomość cybezbezpieczeństwa. Będą to warsztaty edukacyjne, webinary, wykłady i kusy online. Pojawić mają się materiały edukacyjne.

Źródło: businessinsider.com, wirtualnemedia.pl