TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy światłowód udźwignie wzrost ruchu w najbliższej dekadzie?

Cisco Annual Internet Report podaje, że ruch w sieci na świecie zwiększa się w ciągu roku o około 27 proc. Fiberhost wskazuje natomiast, że w Polsce średnie zużycie internetu przez jednego użytkownika każdego roku wzrasta o 30 proc. Na tej podstawie można wywnioskować, że miedzy rokiem 2023 a 2033 ruch internetowy w Polsce wzrośnie o ponad 1000 proc.

Ruch w internecie wzrasta, na co wskazują kolejne badania i analizy. Jednak szacunek wzrostu o 1000 proc w ciągu 10 lat każe się zastanowić, czy posiadamy technologie, które temu sprostają? Infrastruktura przewodowa to dwa rozwiązania:
– sieć miedziana,
– sieć światłowodowa.

O ile pierwsza z nich już teraz wydaje się w niektórych wypadkach przestarzała, o tyle druga najwyraźniej spełnia pokładane w niej nadzieje i chociażby Karol Kowalik, ekspert ds. technologii Fiberhost zapewnia, że jest ona gotowa do zwiększonego zapotrzebowania na transfer danych.

–  Światłowód jest medium, które może być rozwijane jeszcze przez wiele lat, zwiększając swoją prędkość z obecnych wartości, wynoszących około 2,5 petabitów, czyli 2500 terabitów, na sekundę w warunkach laboratoryjnych, do nawet 10 Pb/s. Dla lepszego zobrazowania mogę powiedzieć, że jest to ponad dwukrotność tego, co w tym momencie jest wysyłane przez sieć na całym świecie – mówi Karol Kowalik, Technical Development Manager w Fiberhost S.A.

Większość operatorów korzystających ze światłowodów buduje infrastrukturę w technologii GPON (Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna). Oferuje ona prędkość odbioru danych na poziomie 2,5 Gb/s, a wysyłania na poziomie 1,25 Gb/s. Są to możliwości technologiczne pozwalające na zwiększenie transmisji danych.

– Kabel światłowodowy przesyła światło. Spośród spektrum, które jest wykorzystywane do transmisji sygnału optycznego, technologia GPON wykorzystuje zaledwie jeden, wąski fragment. Wkrótce prędkość przesyłu danych wzrośnie do 10 Gb/s, a na konferencjach branżowych już zaprezentowane zostały urządzenia dla użytkowników końcowych, będące w stanie zapewnić 100 Gb/s, ciągle wykorzystując zaledwie wąski fragment światła, zostawiając resztę pasma niewykorzystanym. Oznacza to, że w przyszłości, żeby cieszyć się z prędkości, które w pełni wystarczą, żeby obsłużyć rosnący ruch w Internecie, wystarczy wykorzystać większe spektrum i wymienić urządzenia u końcowego odbiorcy sygnału –  wyjaśnia  Karol Kowalik.

Dane Prysmian Group pokazują, że infrastruktura światłowodowa tworzona w technologii GPON jest też najbardziej ekologicznym źródłem internetu. Eksperci firmy obliczyli zużycie energii dla małego miasta w tej technologii. Wynosi ono 19 kW. Przy takich samych danych sieć miedziana zużyłaby 142 kW. To różnica 86 proc.

Jednak należy zauważyć, że na zużycie energii z wykorzystaniem sieci światłowodowej wpływ mają również routery użytkowników końcowych. Wciąż trwają prace nad rozwiązaniami potrzebującymi mniej energii do działania.

–  Obecnie na naszych oczach dokonuje się rewolucja zrównoważonego rozwoju, słusznie stawiająca dobro planety w centralnym punkcie działań wielu organizacji. W branży telekomunikacyjnej, zarówno pod kątem szybkości, jak i zużycia energii, światłowód jest prawdziwą technologią przyszłości, a to pozwala nam na szersze spojrzenie na technologię FTTH, czyli Fiber To The Home (światłowód do domu) lub FTTB, czyli Fiber To The Building (światłowód do budynku) i w kontekście rozwoju myślenia o niej jej jako FTTF (Fiber to the Future) – czyli światłowód do przyszłości – komentuje Karol Kowalik.

Obecnie coraz więcej urządzeń łączy się z siecią i potrzebuje dostępu do internetu. Rozwój IoT sprawia, że takich podłączeń potrzebują ekspresy do kawy, pralki, lodówki czy odkurzacze. Dodatkowo rozwiązania z tego obszaru wykorzystywane są przy tworzeniu smart city. Chociaż w dyskusjach pada coraz częściej potrzeba pełnego funkcjonowania 5G, to nie należy zapominać, ze także w tym wypadku poza nadajnikami konieczny jest światłowód. To on dzięki stałemu zwiększaniu możliwości będzie mógł sprostać zapotrzebowaniu na przesył w kolejnych latach.

Źródło: infowire.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...