TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy powstanie maszt na Krzeptówkach w Zakopanem?

Tym razem sprawa masztu telekomunikacyjnego dotarła na szczyty, bo na Krzeptówki w Zakopanem. Operator telekomunikacyjny postanowił postawić konstrukcję z widokiem na Giewont. Jednak mieszkańcy protestują i blokują inwestycję w tym miejscu.

Firma T-Mobile postanowiła postawić maszt telekomunikacyjny o wysokości 27 metrów na końcu ulic Krzeptówki Potok w Zakopanem. Mieszkańcy sprzeciwiają się inwestycji. Na budowę zgody nie wydaje również urząd miasta i starostwo tatrzańskie.

– Mimo to inwestor przygotowuje się do jego postawienia – mówią mieszkańcy.

Budowa zaskoczyła mieszkańców

Mieszkańcy budową masztu są zaskoczeni.

–  Dowiedzieliśmy się o tym, gdy pojawiła się firma i zaczęła równać teren, gdzie położono betonowe płyty, na których ma stanąć maszt – stwierdza jeden z mieszkańców – Mieczysław Młynarczyk.

– Nikt nas wcześniej o takim pomyśle nie poinformował. Nikt nie pokazał żadnych danych dotyczących tego masztu, żadnej ekspertyzy dotyczącej szkodliwości masztu. Nie było żadnego zebrania z mieszkańcami – Firma twierdzi, że buduje masz w oparciu o ustawę covidową. W jaki sposób taki masz ma przeciwdziałać covidowi? Tego nikt nie wie. Z nami nikt nie rozmawia – skarży się Karolina Gąsienica-Sieczka, mieszkanka Krzeptówek.

Pojawiają się argumenty przeciw budowie podobne do tych, które przywołują ludzie w całym kraju. Przede wszystkim promieniowanie elektromagnetyczne i jego wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Są też wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa okolicznych domów sąsiadujących z tak wysoką konstrukcją.

–  Wieża ma być stawiana metr od granicy. Tymczasem o inwestycji nie poinformowano nawet właścicieli sąsiadujących działek. Kompletnie nic. Tymczasem złożony maszt został już dostarczony – wyraża swoje obawy pan Janusz.

Mieszkańcy Zakopanego protestują

Mieszkańcy Krzeptówek postanowili protestować przeciwko powstaniu budowli. Zebrali już 100 podpisów osób, które są jej przeciwne. Podjęli też działania prewencyjne w postaci ogrodzenia sąsiednich działek pastuchami elektrycznymi, a koniec drogi dojazdowej wysypali kamieniami, by utrudnić przemieszczanie się po niej. Na drodze zaparkowali swoje samochody. Wszystko po to, by uniemożliwić postawienie masztu telekomunikacyjnego.

Na okolicznych płotach pojawiły się transparenty z hasłami „Protest mieszkańców” i „Stop nielegalnej budowie masztu”.

Czy maszt  powstanie?

Firma T-Mobile odpowiedzialna za postawienie tego masztu złożyła zgłoszenie do starostwa powiatowego o planie budowy masztu 16 czerwca. Już kilka dni później – 22 czerwca starostwo wydało decyzję odmowną. Urzędnicy uważają, że planowana budowa nie spełnia wymogów budowli tymczasowej, której dotyczy tego typu zgłoszenie. Rozmiary i sposób umocowania do gruntu masztu telekomunikacyjnego nie wskazują, że może on być rozebrany po upływie 180 dni.

Ponadto inwestor pospieszył się z przystąpieniem do prac. Mógł je rozpocząć dopiero po decyzji starostwa. Ta pojawiła sie22 czerwca. Prace natomiast były prowadzone już trzy dni po złożeniu zgłoszenia – 19 czerwca.

Urzędnicy stoją po stronie mieszkańców przyznając, że takie inwestycje są niezgodne z uchwałą o parku kulturowym Kotliny Zakopiańskiej.

–   Bez porozumienia z mieszkańcami nie będzie zgody na takie inwestycje. Zamierzamy działać drogą prawną, a jeśli w najbliższym czasie będzie taka konieczność, straż miejska również skieruje sprawę do sądu ws. ewentualnej budowy masztu – stwierdził Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

T-Mobile się tłumaczy

Chociaż na budowie trwa okupacja mieszkańców, to firma T-Mobile przekonuje, że może prowadzić prace budowlane, bo nie otrzymała wiążącej decyzji odmownej.

W myśl obowiązujących przepisów, 16 czerwca 2023 r. dokonaliśmy zgłoszenia budowlanego, dla którego do chwili obecnej nie otrzymaliśmy od prowadzącego sprawę organu żadnej negatywnej opinii, co oznacza, że zgodnie z prawem w dniu 27 czerwca 2023 r. mogliśmy przystąpić do realizacji inwestycji – poinformowało Biuro Prasowe T-Mobile.

Wygląda to na zaburzenie komunikacji między operatorem telekomunikacyjnym i starostwem. Gdzieś pomiędzy nimi nastąpił brak porozumienia i T-Mobile twierdzi, że nie otrzymało decyzji, starostwa twierdzi, że decyzję wydało, ale widocznie list polecony nie dotarł.

Także na sprzeciw wobec budowli wyrażony przez mieszkańców nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a jedynie tradycyjne zapewnienia.

Jako odpowiedzialna firma cenimy sobie głosy mieszkańców i osób związanych z tym obszarem. Jesteśmy zawsze otwarci na dialog i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania ze strony społeczności. Jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami. Razem możemy stworzyć niezawodną i bezpieczną infrastrukturę łączności dla wszystkich mieszkańców Zakopanego – przekonuje T-Mobile.

Źródło: gazetakrakowska.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...