TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Powstanie Rada Bezpieczeństwa Biznesowego MiŚOT

Stowarzyszenie e-Południe powoła Radę Bezpieczeństwa Biznesowego MiŚOT (RBBM). Ma ona reagować na problemy związane nie tylko z zagrożeniami związanymi z cyberatakami, ale też nieuczciwymi praktykami konkurencyjnymi, szczególnie ze strony dużych operatorów.  

Brak wiedzy na temat bezpieczeństwa i świadomości związanego z nim ciągu przyczynowo-skutkowego to zdaniem ekspertów Stowarzyszenia e-Południe największe problemy małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych związane z cyberbezpieczeństwem.

– Problemów do rozwiązania jest oczywiście więcej, a do tego w każdym regionie naszego kraju są one inaczej rozłożone i zależne np. od gęstości infrastruktury, czy oddalenia od dużych ośrodków miejskich – zauważa Marcin Zemła, pełnomocnik Grupy MiŚOT do spraw bezpieczeństwa.

Pierwszymi działaniami Stowarzyszenia e-Południe w zakresie wspólnego dbania o bezpieczeństwo będzie powołanie rady, w której znajdą się przedstawiciele lokalnych operatorów z każdego województwa. Ich zadaniem będzie gromadzenia informacji i dokumentacji.

– W kontaktach z administracją państwową nie możemy opierać się na jednostkowych, nieudokumentowanych dowodach anegdotycznych, ale gdy zbierzemy dowody na niewłaściwe, systemowe działania dużego operatora w kilkunastu gminach, nasz impakt będzie większy – podkreśla Marcin Zemła. 

Rada ma także stworzyć kodeks dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, forum dyskusyjne, a także przekazywać informacje do organizacji międzynarodowych, takich jak stowarzyszenie ENISA, które aktualnie opiera się na danych otrzymywanych jedynie od dużych operatorów.

Zajmiemy się wszystkim tym, co jest związane z bezpieczeństwem i jest obecnie poza zasięgiem pojedynczego MiŚOT-a – mówi Marcin Zemła. – Na początek najważniejsze jest jednak usystematyzowanie problemów. Na tej podstawie będziemy mogli sformułować wytyczne, przygotować odpowiednie dokumenty i szkolenia.

Chętni do zaangażowania się w działalność Rady Bezpieczeństwa Stowarzyszenia e-Południe proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na adres e-mail: biuro@projektmds.pl lub przez formularz: https://forms.gle/wQ39yrgpDFDTSaw96.

Zgłoszenia będą przyjmowane  do 31 lipca br.  Następnie kandydatury zostaną przedstawione Zarządowi Stowarzyszenia i po zatwierdzeniu kandydaci otrzymają powiadomienia z terminem pierwszego spotkania organizacyjnego online Rady Bezpieczeństwa Biznesowego. Pierwsze spotkanie będzie  organizowane w okolicach początku września.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...