TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy branża IT zdecyduje się na czterodniowy tydzień pracy?

Czterodniowy tydzień pracy staje się coraz popularniejszym pomysłem na świecie. Islandia i Hiszpania już go testują. A jak będzie w Polsce? Pierwsze pomysły na jego wcielenie widać już w branży IT.

Na Islandii postanowiono przetestować czterodniowy tydzień pracy. 2,5 tysiąca zatrudnionych skróciło godziny pracy, dzięki czemu pracowali około 35 godzin tygodniowo. Efektem jest mniejszy stres pracowników i mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego.

Pilotażowy program w Hiszpanii ma skrócić tydzień pracy do 32 godzin. Rząd przeznaczył na ten cel 50 mln euro z funduszy europejskich na innowacje firm. Przez 3 lata będzie prowadzona obserwacja tego programu w 200 małych i średnich firmach.

A jak sytuacja wygląda w Polsce?

W rozmowie z Pulsem HR Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało:

„Mamy świadomość, iż, jak wskazują niektórzy naukowcy, skrócenie czasu pracy to być może dobry pomysł na zwiększenie produktywności, poprawę zdrowia psychicznego pracowników czy nawet walkę ze zmianami klimatycznymi. Elastyczne działanie pracodawców opiera się w Polsce o zapisy ustawowe Kodeksu pracy .”

Na razie pomysły na skrócenie tygodnia pracy pojawiają się w branży IT.

Niektóre firmy skróciły czas pracy bez konieczności spędzania czasu w biurze lub poświęcania go na szkolenia lub rozwój. W agencji strategioczno-kreatywniej Kava wprowadzono 6-godzinny dzień pracy. Jednocześnie długość urlopów i wysokość pensji pozostała bez zmian. Nie ma też nadgodzin i pracy w weekendy.

Chociaż początkowo eksperyment miał trwać 6 miesięcy, to trwa już dwa lata. Zauważono zwiększenie liczby realizowanych projektów o 30 proc., pensje pracowników podniosły się nawet o 10 proc.

Firma Senuto skróciła tydzień pracy o jeden dzień. Wynagrodzenie pozostało bez zmian.

W The Cogworks Polska wprowadzono dwa dni z rzędu poświęconych na mniej angażujące zadania. Pojawiają się one co dwa tygodnie. W tych dniach czas poświęcany jest na edukację, projekty zewnętrzne czy odpoczynek.

Polski oddział Tradedoubler wprowadził najpierw siedmiogodzinny, a następnie sześciogodzinny dzień pracy.

– Efekty są bardzo dobre – wszystkie cele (KPI) zostały praktycznie przekroczone. Poniżej pokazuję wykresy dla kluczowych parametrów biznesowych. Oczywiście dla okresu 2020 należy brać poprawkę na efekty lockdownu – działamy w obszarze digital marketingu (sprzedaż online) i jesteśmy beneficjentami zmian, jakie nastąpiły w wyniku pandemii- mówi Łukasz Szymula. Country Managerem CEE & Poland w Tradedoubler.

Czy w ślad za tymi firmami pójdą kolejne? Czy cała branża IT postanowi skrócić czas pracy? A może niebawem wszyscy będziemy pracować krócej.  Te przykłady pokazują, że może to być pozytywne rozwiązanie tak dla samych pracowników, jak i dla firm.

Źródło:bakier.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze