Koła Gospodyń Wiejskich działają w Polsce od 150 lat. Organizują wydarzenia, które łącza lokalną społeczność. Kultywują tradycje kulinarne i wzornicze wsi polskiej. To ważny element naszego rodzimego folkloru. Świat jednak się zmienia i warto, by Koła Gospodyń Wiejskich za nim nadążyły. Stąd projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” i specjalne szkolenia, które mają tę cyfryzacją ułatwić.
W tym tygodniu (14.11) w Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego w Golądkowie zainaugurowano projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich”. Na spotkaniu obecna była Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Dudy. Udział w nim wzięli także Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk, Pełnomocnik Rządu d.s. lokalnych inicjatyw społecznych – Anna Gembicka, Pełnomocnika Rządu d.s. Cyberbezpieczeństwa – Janusz Cieszyński oraz Prezeska Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Halina Szymańska.
– Wielu twórców nie udostępnia swoich dzieł i wyrobów w sieci. Projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” daje możliwość, by zaprezentować je w internecie. Tym bardziej, że członkinie kół gospodyń wiejskich są dziś nie tylko ambasadorkami folkloru, ale angażują się coraz chętniej w proces cyfryzacji polskiej wsi. Ufam, że szkolenia będą dla tych wszystkich, którzy w tak piękny sposób promują polską tradycję i kulturę portalem do świata cyfrowego – mówił na spotkaniu sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.
W Ramach zainagurowanego projektu odbędą się bezpłatne warsztaty w 12 powiatach dla Kół Gospodyń Wiejskich, by ułatwić im poruszanie si e w sferze cyfrowej. Odbędą się także spotkania z doświadczonymi w tych kwestiach trenerami.
Projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” został dofinansowany kwotą 3 776 925,00 zł z Funduszy Europejskich.
Źródło: gov.pl