Cyfrotel z Biłgoraja jest jedną z pierwszych firm, które zaangażowały się we wdrożenie technologii LoRaWAN w województwie lubelskim.
Jak już pisaliśmy na naszych łamach, trwa budowa polskiej sieci LoRaWAN w ramach przedsięwzięcia Polski Internet Rzeczy realizowanego przez Projekt MdI (MiŚOT dla Internetu Rzeczy). Jeszcze w 2021 roku nadajniki tego systemu komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu o małej mocy, zostały rozesłane do operatorów we wszystkich województwach.
W województwie lubelskim jednym z pionierów był właśnie Cyfrotel, lokalny operator, który koncentruje działalność na pełnej obsłudze firm, instytucji i odbiorców indywidualnych. Dzięki najnowszej technologii zapewnia dostęp do internetu światłowodowego do 600 Mb/s, telewizji światłowodowej w jakości HD (ze wszystkich platform cyfrowych) oraz niezawodnego telefonu stacjonarnego. Usługi świadczy na sieciach światłowodowych w ramach szerokopasmowego systemu telekomunikacyjnego FTTH.
Udział w projekcie Polski Internet Rzeczy otwiera dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych nowe możliwości.
– Pracujemy nad LoRaWAN od kilku lat, przewidujemy jednak, że realne zapotrzebowanie usługi oparte na tej technologii zacznie się od 2023 roku – mówi Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe i MiŚOT SA. – Będziemy wtedy znacznie wyprzedzać konkurencję.
Według aktualnych założeń w 2022 roku urządzenia otrzymają wszystkie zweryfikowane technicznie podmioty, których przedstawiciele zgłosili akces do projektu Polska LoRaWAN w każdym powiecie.
Według szacunków ekspertów mali i średni operatorzy telekomunikacyjni mają docelowo szansę na co najmniej 20 proc. rynku LoRaWAN w Polsce. Jako jedno z pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii wskazać zaś można monitorowanie pojazdów i towarów na zlecenie korporacji transportowych.
Czytaj także: