Google zwalnia pracownika głoszącego uzyskanie świadomości przez AI

AI

Google zwolniło Blake’a Lemoine’a. To inżynier, który głosi, że sztuczna inteligencja LaMDA uzyskała świadomość. W jednym z wywiadów nazwał nawet oprogramowanie osobą.

Blake Lemoine jest inżynierem pracującym przez ostatnich 7 lat w Google. Zajmował się nad sztuczną inteligencją. Teraz został zwolniony z pracy. Wszystko przez to, że zaczął rozgłaszać, że stworzona przez firmę sztuczna inteligencja LaMDA uzyskała świadomość.

W poprzednim miesiącu Lemoine, który pracował nad  Google Responsible AI, poinformował o swoich przekonaniach na temat tego projektu Washington Post. Według inżyniera AI uzyskała zdolność odczuwania. W rozmowie z serwisem Wired poszedł nawet krok dalej mówiąc, że „LaMDA jest osobą”.

Do całej sprawy odniosła się firma Google. Potwierdziła zwolnienie pracownika, ale odżegnuje się od rewelacji przez niego głoszonych.

„Jak podkreślamy w naszych Zasadach AI, traktujemy rozwój AI bardzo poważnie i pozostajemy zaangażowani w odpowiedzialną innowację. (…) Jeśli pracownik dzieli się obawami dotyczącymi naszej pracy, tak jak zrobił to Blake, poddajemy je szczegółowej analizie. Uznaliśmy twierdzenia Blake’a, że LaMDA jest czująca, za całkowicie bezpodstawne i pracowaliśmy nad wyjaśnieniem tego przez wiele miesięcy. (…)Szkoda więc, że pomimo długiego zaangażowania w ten temat, Blake nadal zdecydował się uporczywie naruszać jasne zasady dotyczące zatrudnienia i bezpieczeństwa danych, które obejmują potrzebę ochrony informacji o produkcie. Będziemy kontynuować nasz staranny rozwój modeli językowych i życzymy Blake’owi wszystkiego dobrego” – podano w komunikacie.

Źródło: dobreprogramy.pl