TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberfront w Europie

W 2023 roku, w kontekście rosnących cyberzagrożeń, Polska stała się jednym z głównych celów ataków typu advanced persistent threats (APT) w Europie. Wśród różnorodnych niebezpieczeństw trzeba wyróżnić ataki typu ransomware – Europa jest drugim najczęściej atakowanym obszarem na świecie. Wyniki badań analityków z holenderskiego Group-IB wskazują, że cyberprzestrzeń staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem.

Polska musi stawić czoła nie tylko tradycyjnym zagrożeniom, ale również tym bardziej wyrafinowanym, często sponsorowanym przez wrogie mocarstwa. To uwydatnia konieczność rozwijania zaawansowanych zdolności cyberobronnych, aby zabezpieczyć kluczowe sektory kraju przed kolejnymi zagrożeniami.

Wspomniany raport Gropu-IB ujawnił skalę zagrożeń cybernetycznych w Europie. Liczba ataków ransomware wzrosła o ponad 50 proc., dotykając firmy z różnych sektorów, w tym produkcji, nieruchomości i transportu. Polska, jako jeden z krajów najczęściej atakowanych przez cyberprzestępców, doświadczyła aż 11 pełnoskalowych ataków kontrolowanych przez grupy hakerskie wspierane przez obce – i najczęściej reżimowe – państwa.

Co więcej, instytucje rządowe i wojskowe w Polsce stały się szczególnie podatne na ataki, na co wskazuje zwiększona aktywność grup APT. Te ataki nie tylko zagrażają prywatności i bezpieczeństwu danych, ale także bezpośrednio wpływają na stabilność kraju i sytuację geopolityczną.

Epidemia zagrożeń

Ransomware nadal stanowi kluczowe zagrożenie dla europejskiego rynku. Europa, jako drugi najczęściej atakowany regionem na świecie pod względem ransomware, staje w obliczu niecodziennego wyzwania. w gestii politycznych decydentów jest to, czy zdołamy się obronić. Przygotowanie strategii walki w cyberprzestrzeni może być naszym być albo nie być. W Polsce liczba ataków ransomware wzrosła o 73 proc., czyniąc kraj jednym z najczęściej atakowanych.

Jednakże nie tylko złośliwe oprogramowanie jest problemem. Grupy hakerskie stosujące wyrafinowane techniki kradzieży informacji stanowią poważne zagrożenie dla naszego krajobrazu cybernetycznego. W Europie ponad 250 000 urządzeń zostało zainfekowanych, a ich logi zostały udostępnione na darkwebowych serwerach, zagrażając prywatności i bezpieczeństwu danych użytkowników.

Rosnąca liczba ofert sprzedaży kluczy dostępu do zainfekowanych urządzeń wskazuje na coraz większe wyrafinowanie działań przestępczych. Polska, podobnie jak inne kraje Starego Kontynentu, staje się areną walki w cyberprzestrzeni. Popularność RaaS (Ransomware as a Service) powinna być alarmem dla wszystkich specjalistów od bezpieczeństwa sieci. Również zwiększanie świadomości społeczeństwa powinno być jednym z fundamentów obrony.

Niepokojące jest pojawienie się nowych graczy na scenie cyberprzestępczej, takich jak mazikeen, którzy oferują dostęp do korporacyjnych sieci za pośrednictwem różnych metod, w tym zainfekowanych kont zdalnego pulpitu RDP. To tylko kolejny z przykładów tego, jak dynamiczny i zróżnicowany staje się świat cyberprzestępczości.

Utrzymać cyberfront

W obliczu tych wyzwań, kluczowe jest podjęcie natychmiastowych działań przez rząd i sektor prywatny. Inwestycje w nowoczesne technologie bezpieczeństwa, wzmocnienie przepisów regulujących ochronę danych oraz edukacja społeczeństwa na temat zagrożeń cybernetycznych są kluczowe, aby skutecznie przeciwdziałać atakom i chronić bezpieczeństwo Polski.

W świetle tych danych staje się jasne, że nasz kraj stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem. Konieczne są dalsze działania na poziomie krajowym i międzynarodowym, aby zapewnić ochronę przed atakami hakerskimi i zapewnić bezpieczeństwo danych obywateli oraz instytucji. Walka w cyberprzestrzeni staje się nie mniej istotna niż walka na tradycyjnych frontach.

Operatorów zainteresowanych zagadnieniami dot. cyberbezpieczeństwa zachęcam do zapoznania się z działaniami projektu MdS.

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...