TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberbezpieczeństwo stresuje

Według raportu Cybersecurity Assessment 2024 prawie dwie trzecie respondentów związanych z branżą cyberbezpieczeństwa planuje szukać nowej pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zmęczenie ciągłą czujnością, koszty operacyjne, długie godziny dyżurów, rosnąca presja ze strony personelu biznesowego i wysoki wskaźnik powodzenia prób naruszeń — wszystko to przyczynia się do nadmiaru stresu w miejscu pracy.

Przyczyny rosnącego wypalenia zawodowego są różne — od nieefektywności operacyjnej po coraz bardziej złożoną sytuację cyberbezpieczeństwa.  

Tradycyjnie cyberbezpieczeństwo było pracochłonną funkcją IT, wykorzystującą różnorodne narzędzia monitorujące do wykrywania zagrożeń i usuwania ich wpływu na działalność. Ciągłe przełączanie się między narzędziami, nadążanie za rosnącą powierzchnią zagrożeń, zestawianie danych o zdarzeniach i identyfikowanie wzorców to praca prowadzona przez człowieka, która wymaga praktycznej konfiguracji.

Zmęczenie alertami to realny problem, ponieważ dziesiątki narzędzi wypluwają dane o zdarzeniach w niezwykle szybkim tempie. Ponadto w dużej mierze są to fałszywe alerty. Ta pozornie niekończąca się ilość pracy może być wyczerpująca, szczególnie jeśli wymaga nadgodzin. Według nowego badania 70% respondentów przyznało się do pracy w weekendy w ciągu ostatniego roku.

To uczucie przytłoczenia zbiegło się ze wzrostem presji na zespoły ds. bezpieczeństwa. Kiedy jeden źle skonfigurowany serwer może doprowadzić do naruszenia, które ujawni informacje klientów, zakłóci działanie i spowoduje wypłatę 5 milionów dolarów odszkodowania za ransomware. Dlatego to oczywiste, że kadra kierownicza zwraca coraz większą uwagę na to, jak działa zespół ds. cyberbezpieczeństwa. Presja na zapewnienie odporności cybernetycznej nigdy nie była większa, powodując niepokój i stres wśród specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy uważają, że mogą zostać obwinieni, jeśli dojdzie do naruszenia.

Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej przebiegli. Generatywna sztuczna inteligencja pozwala nawet najmniej przebiegłym atakującym na przeprowadzenie wyrafinowanego ataku przy użyciu fałszywych wiadomości e-mail i ikonografii, które wydają się autentyczne. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa niemal zawsze próbują dogonić atakujących, próbując ugasić pożary, jak się wydaje, przeciwko coraz bardziej kompetentnemu przeciwnikowi. Ponad połowa respondentów ankiety (57%) doświadczyła naruszenia bezpieczeństwa w swojej organizacji w zeszłym roku. To poczucie utrzymywania się na powierzchni, podczas gdy cyberprzestępcy działają w sieci Twojej, może być demotywujące, prowadząc do jeszcze większego wypalenia i stresu.

Nowe rozwiązania

Nie oznacza to jednak, że branżę czeka kryzys związany z brakiem pracowników, rośnie natomiast presja na zmiany. Odpowiednie narzędzia mogą automatyzować ręczne, żmudne zadania, usprawniać przepływy pracy i zwiększać wydajność. Pomogą w tym także usługi zarządzane. Trend w cyberberpieczeństwie to dziś zdrowsza równowagę między życiem zawodowym a prywatnym w połączeniu ze wsparciem nowoczesnych narzędzi, a co za tym idzie bez szkody dla firm i organizacji.

Rosnący poziom stresu w sektorze cyberbezpieczeństwa, jak podkreślono w badaniu, jest wyraźnym wskazaniem pilnej potrzeby lepszych narzędzi i strategii. Zwiększona odpowiedzialność i wyrafinowany krajobraz zagrożeń są znaczącymi czynnikami przyczyniającymi się do tej presji. Poprzez integrację zaawansowanych narzędzi XDR i współpracę z doświadczonymi MSSP, zespoły ds. cyberbezpieczeństwa mogą złagodzić znaczną część tego stresu. Te rozwiązania nie tylko usprawniają operacje i zwiększają wykrywanie zagrożeń, ale także wspierają tworzenie zdrowszego środowiska pracy i lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze