Każdy samorząd w Polsce otrzyma grant na zapewnienie spójnej infrastruktury w obszarze cyberbezpieczeństwa. Odbędzie się to w ramach programu „Cyberbezpieczny Samorząd”, który ma ruszyć w tym roku. O jego szczegółach opowiada Janusz Cieszyński.
– Mamy na sali samorządowców i każdy z was kojarzy programy +Cyfrowa Gmina+, +Cyfrowy Powiat+, +Cyfrowe Województwo+. Chodziło w nich o to, aby przekazać środki na to, aby te drogie, często trudno dostępne – w czasach, gdy budżety samorządowe są napięte – usługi i sprzęt mieć z czego kupić. +Cyfrowa Gmina+ była programem, w którym jedyny wymogiem, aby móc coś zakwalifikować było to, aby to coś było cyfrowe. Samorząd mógł wybrać, co tylko chce. Była jednak jedna rzecz obligatoryjna, którą musiał wykonać każdy samorząd. Mam na myśli audyt w obszarze cyberbezpieczeństwa – mówił Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji na spotkaniu w Toruniu.
Takie wytyczne miały konkretny cel, którym było sprawdzenie wszelkich procedur cyberbezpieczeństwa w praktyce. Przygotowało to również samorządy na kolejne działania i programy tego obszaru.
– Była to także przygrywka do programu, który uruchomimy w tym roku „Cyberbezpieczny samorząd”. W jego ramach każdy samorząd w Polsce dostanie grant na to, aby wspomóc swoją infrastrukturę w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wiemy naprawdę, że są to rzeczy drogie, które rzadko planowane są w samorządowym budżecie. Są to jednak rzeczy, które – gdy coś pójdzie nie tak – mogą się okazać bardzo wartościowe– wyjaśnił Cieszyński.
Ransomware atakuje gminy
Janusz Cieszyński opowiadał o jednej z podwarszawskich gmin, która padła ofiarą ataku ransomware. W jego wyniku zaszyfrowano wszystkie systemy.
– Zaszyfrowanie poszło tak daleko, że nawet podłączona do internetu szafa na klucze przestała działać i trzeba było rozbijać szybę, aby wejść do gabinetu – relacjonował minister cyfryzacji.
Dlatego tak ważne jest, żeby wszystkie ośrodki samorządowe zadbały o swoje cyberbezpieczeństwo we wszelkich obszarach. W tym właśnie ma pomóc program „Cyberbezpieczny Samorząd”.
Plany Ministerstwa Cyfryzacji obejmują mObywatela
Uzupełnieniem działań na rzecz cyberbezpieczeństwa są ustawy w obszarze cyfryzacji. Janusz Cieszyński wspominał na spotkaniu również o zmianach, jakie mają pojawić się w aplikacji mObywatel. Niektóre z nich związane są z Ustawą o aplikacji mObywatel, która trafiła do podpisu przez prezydenta RP
– Mam nadzieję, że pan prezydent zgodzi się tę ustawę podpisać, bo to będzie moment, kiedy w Polsce będzie obowiązywał trzeci dokument tożsamości – oprócz dowodu osobistego i paszportu. Będziemy największym krajem w UE, który będzie miał taki elektroniczny dokument tożsamości – zapowiada Cieszyński.
Cieszyński o AI
Cieszyński odpowiadał także na pytania dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji. Głównie na kwestie ponownego inwestowania ogromnych środków w obszar cyfrowy i cyberbezpieczeństwa z uwagi na szybki rozwój technologii. Jednak minister uspokajał i zapewniał, że w technologiach zawsze dużo się dzieje i następuje rozwój tej czy innej technologii.
Sztuczna inteligencja – w jego ocenie – nie stanowi na obecnym etapie zagrożenia. Także w obszarze zatrudnienia nie ma obaw, że w najbliższej dekadzie wypchnie z rynku pracy dużą liczbę pracowników
– To mało prawdopodobne – mówił Cieszyński – Czy powinniśmy to zbagatelizować i pozwolić na to, aby zagranica ustalała to, jak będzie się to rozwijać? To także nie jest dobry pomysł. Przed sztuczną inteligencją jest przyszłość i powinniśmy zrobić wszystko, aby sztuczna inteligencja była częścią tej przyszłości– dodał minister.
Źródło: PAP, wnp.pl