Polaku! Zastrzeż PESEL, bądź bezpieczny

Decyzja Ministerstwa Cyfryzacji zmieni kontekst ochrony naszych danych osobowych. W ramach nowych przepisów, które mają wejść w życie w czerwcu 2024 roku, każdy obywatel będzie miał prawo zastrzec swój numer PESEL.

Zastrzeżenie numeru PESEL oznacza, że instytucje i firmy, które zazwyczaj korzystają z tych informacji do weryfikacji tożsamości, będą musiały zwrócić się o zgodę na użycie numeru bezpośrednio do osoby, której numer dotyczy. Wyjątkiem są instytucje, które mają uprawnienia do korzystania z numeru PESEL na mocy prawa – takie jak urzędy skarbowe, ZUS czy banki.

Dzięki tej zmianie obywatele będą mieli większą kontrolę nad tym, kto i w jakim celu korzysta z ich numeru PESEL. W praktyce, to kolejny krok ku większemu cyfrowemu bezpieczeństwu Polaków.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że jest to odpowiedź na potrzeby społeczeństwa i próba zmniejszenia ryzyka nadużyć. Przez ostatnie lata, numer PESEL stał się łakomym kąskiem dla przestępców, którzy wykorzystywali te dane do kradzieży tożsamości czy oszustw finansowych.

Szczegóły dotyczące procedury zastrzeżenia numeru PESEL mają być ogłoszone w najbliższych miesiącach. Obywateli zachęca się do śledzenia aktualizacji i przygotowania się do możliwości zastrzeżenia swojego numeru PESEL od czerwca 2024 roku.

Źródło: sekurak.pl