TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cresh.NET i OSE: podłączenia nie były skomplikowane ani pracochłonne

Cresh.NET to lokalny lokalny operator telekomunikacyjny z siedzibą we Włoszczowie. Jego udział w projekcie MdO ogranicza się do dwóch szkół, które stabilnie i bez większych problemów funkcjonują dziś w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Rozmawiamy z Robertem Biskupskim, właścicielem firmy.

Jaki był początek waszej współpracy z MdO?

Robert Biskupski: Wynikało to wprost z naszego wcześniejszego uczestnictwa w EPIX. Odpowiedziałem na wysłany e-mail, a następnie postępowaliśmy zgodnie z instrukcjami. Nie było to skomplikowane. Złożyliśmy deklarację, następnie MdO uczestniczyło w naszym imieniu w przetargu wobec NASK. Nie minął jakiś szczególnie długi czas i otrzymaliśmy zlecenie by podłączyć szkoły.

Jak przebiegło samo podłączenie?

Robert Biskupski: To były początki projektu, nie było jeszcze opracowanych instrukcji i trochę trzeba było pomyśleć przy konfiguracji. Przewertowałem też dokumentację techniczną żeby osiągnąć dokładnie to, czego chcieliśmy. W mojej osobistej ocenie nie było to jednak szczególnie skomplikowane ani pracochłonne zlecenie. Kilka dni oczekiwania, wymiana czysto technicznych maili, podłączenie.

Podłączone szkoły są położone na waszym terenie, a czy mieliście już w nich przyłącza?

Robert Biskupski: W jednej tak, a w drugiej instalowaliśmy przyłącze napowietrzne. Żeby je wykonać wymagana była zgoda właściciela sąsiedniej prywatnej działki. Jesteśmy rozpoznawani i dobrze kojarzeni w miejscowości, nie było to więc praktycznie żadną przeszkodą, szczególnie, że niedaleko mieliśmy też mufę.

Jak pan ocenia kontakt z MdO?

Robert Biskupski: Bardzo dobrze. Odbyliśmy kilka telefonicznych rozmów przed przetargiem, wszystkie poszły szybko i sprawnie.

Czy po podłączeniu szkół pojawiły się jakiekolwiek problemy?

Robert Biskupski: W ciągu tych niespełna czterech lat mieliśmy trzy interwencje. Chodziło o wymianę urządzeń oraz o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyn problemów z siecią, które nie leżały po naszej stronie. W ramach tego przeprowadziliśmy też symulację działania określonych urządzeń. W końcu udało się wyeliminować problem.

Czy korzystaliście z innych dotacji unijnych?

Robert Biskupski: Nie.

Planujecie współpracować z MdO przy kolejnych projektach?

Robert Biskupski: Na naszym terenie nie ma już szkół niepodłączonych do OSE, ale oczywiście przeglądam maile i oferty. Jak znajdę coś ciekawego to pewnie się zgłoszę.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze