TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

CPPC opublikowało poglądowe mapy “białych plam”

Centrum Projektów Polska Cyfrowa opublikowało listę tzw. „białych plam”. Przygotowano je z myślą o dofinansowaniu kolejnych projektów, które zapewnią dostęp do bardzo szybkiego internetu mieszkańcom naszego kraju. Wciąż nie ma jednak pewności, czy beneficjantami tych projektów będą mali, lokalni operatorzy telekomunikacyjni.

Listy obejmują po kilka województw, a na każdej z nich znajduje się kilkadziesiąt tysięcy adresów często oznaczonych samą nazwą miejscowości. Adresy te mogą zostać wyznaczone do dofinansowania w przygotowywanym konkursie w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Ważnym elementem tabeli jest też CAPEX (ang. capital expenditures), czyli szacowane wydatki kapitałowe związane bezpośrednio z rozwojem produktu. Zostały one oszacowane dla każdego z adresów i nierzadko przekraczają one 50 tys. złotych.

Szybki internet, czyli 300 i 100 Mb/s

Podłączenie ma umożliwiać korzystanie z usług o przepustowości co najmniej 300 Mb/s (pobieranie danych) i 100 Mb/s (wysyłanie danych).

Z publikacji wynika, że do przekazanych informacji można zgłosić uwagi. Jest to więc jedna z ostatnich możliwości zweryfikowania tego, czy nie jest planowane wydatkowanie środków na obszary, które mają dostęp do sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, czyli czy nie zachodzi niebezpieczeństwo zdublowania sieci lokalnego operatora.

– Jeśli ktoś przymierza się do wzięcia udziału w konkursie, opublikowany materiał pozwoli mu na zorientowanie się w tym, na jakie środki dofinansowanie można będzie liczyć. Z komunikatu CPPC nie wynika, kiedy planowane jest ogłoszenie naboru – zauważa na blogu Okablowani Kamila Mizera-Płaczek.

Samo CPPC podkreśla, że przygotowuje się do dofinansowania kolejnych projektów, które zapewnią dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach tzw. „białych plam”. Opublikowane adresy zaś mogą zostać wyznaczone do dofinansowania w przygotowywanym konkursie w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy.

Obszary dofinansowań

– Choć samo publikowanie listy jest ważne, nadal nie odpowiada na niezmiernie istotne dla małych i średnich operatorów pytania – zauważa Sebastian Kachel, wiceprezes MiŚOT SA. – Nie wiemy, czy CPPC wywiąże się z obietnic dostosowania obszarów konkursowych do możliwości lokalnych operatorów. Liczymy, że będą to powiaty, a nie na przykład znane z konkursów POPC podregiony NUTS.

CPPC zapowiada też, że dane na listach będą aktualizowane m.in. w oparciu o informacje ze strony internetowej https://internet.gov.pl/, czyli zebrane w ramach działania SIDUSIS.

Ewentualne uwagi do udostępnionych list – w tym do informacji o oszacowanych kosztach zapewnienia dostępu do szybkiego internetu – należy kierować na adres sekretariat.DT@kprm.gov.pl.

Warto też przypomnieć, że według założeń CPPC z połowy 2022 roku, nabory na budowę sieci w ramach KPO i FERC miały ruszyć w grudniu 2022 r. Centrum odnotowuje więc poważne opóźnienie. Listy „białych plam” są oczywiście znaczącym krokiem w tym kierunku, ale należy pamiętać, że wciąż nie jest gotowa.

Szczegółowe listy adresów można znaleźć pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/cppc/publikacja-listy-tzw-bialych-plam–zaczynamy-kolejny-etap-budowy-sieci-szerokopasmowych

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze