TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Senatorowie zaniepokojeni dostępem Chin do danych Facebooka

Senatorowie Mark Warner i Marco Rubio wysłali list do dyrektora generalnego Meta, Marka Zuckerberga. Piszą w nich o nieuprawnionym dostępie do  wrażliwych danych użytkowników Facebooka. Taki dostęp mieli programiści w Chinach, ale też w innych krajach.

Senatorowie do wniosku o nieuprawnionym dostępie do danych doszli na podstawie dokumentów Facebooka. Zostały one ujawnione w trakcie sporu sądowego w 2018 roku. Wynika z nich, że przynajmniej od września 2018 roku setki tysięcy programistów z Chin oraz innych państwa uznanych za „wysokiego ryzyka” przez samego Facebooka za miało dostęp do wrażliwych danych użytkowników.

Mamy poważne obawy co do zakresu, w jakim ten dostęp mógł umożliwić zagranicznym służbom wywiadowczym działalność, począwszy od zagranicznych złośliwych wpływów, a skończywszy na szpiegowaniu i kontrwywiadzie – napisali w liście senatorowie Mark Warner i Marco Rubio z senackiej komisji ds. wywiadu.

Zgodnie z analizą dokumentów wewnętrznych meta dostęp dotyczy 90 tysięcy programistów w Chinach. Wśród danych są zdjęcia profilowe i dane z profilu, ale też prywatne wiadomości. Podobny dostęp mieli uzyskać także programiści w Rosji, których jest 42 tysiące oraz ci z Iranu i Korei Północnej.

Senatorowie zwracają uwagę na możliwość wykorzystania danych do celów szpiegowskich i działań kontrwywiadowczych. W liście do Zuckerberga domagają się zweryfikowania tych, którzy mieli do danych dostęp i kontaktu z nimi w celu sprawdzenie, czy dane, do których mieli dostęp są bezpieczne. Chcą także dowiedzieć się, czy Meta ma świadomość jakie dane i kto może otrzymywać.

Źródło: PAP, wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...