Wciąż dochodzą głosy o zwiększonej liczbie cyberataków w naszym kraju. Większość z nas ma wciąż przy sobie urządzenia, które mogą być na nie narażone. Mowa o smartfonach. Warto poznać zasady korzystania z nich, które podnoszą bezpieczeństwo. Co robić a czego nie robić by chronić swoje dane?
Atak na Polską Agencję Prasową pokazuje, że zagrożenie dotyczy każdego.
– Nic nie wskazuje na to, aby cyberataki miały występować w mniejszej liczbie niż dotychczas. Jeśli czegoś można być pewnym, to tego, że będzie ich coraz więcej – skomentował doniesienia o cyberatakach Jan Grabiec, Szef Kancelarii Premiera.
Tym bardziej warto wiedzieć, w jaki sposób chronić smartfona przed cyberatakiem. Mamy w nim bowiem wiele danych, których wykradzenie może spowodować poważne problemy.
Jak ochronić swojego smartfona?
Smartfonom może zagrozić tak samo phishing jak malware. Jeden atak może wykraść dane, a nawet tożsamość w sieci. Jak ochronić urządzenie przed takimi atakami podpowiada amerykańska NSA (National Security Agency — Agencja Bezpieczeństwa Narodowego). Poprosiła o stworzenie kompendium wiedzy na ten temat ekspertów i dzieli się tym z użytkownikami.
Wyłączanie i włączanie telefonu raz na tydzień
To proste działanie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala pozbyć się złośliwego oprogramowania chociażby typu malware. Wiele z jego typów działa w pamięci operacyjnej -RAM. Ta jest czyszczona w trakcie restartu.
Poza tym wyłączenie i włączenie telefonu przerywa sesje hakerów. W przypadku zdobycia przez nich zdalnego dostępu do urządzenia prosty restart może to przerwać, a ponowne połączenie hakera z systemem może być trudne. Szczególnie jeśli w międzyczasie zaktualizowała się ochrona.
Właśnie aktualizacje i poprawki systemu są główną zaletą regularnego wyłączania telefonu. Wiele z nich może być zainstalowanych tylko w trakcie restartu.
Aktualizacja aplikacji
Skoro już o tym mowa, to warto pamiętać o aktualizacjach nie tylko całego systemu, ale również poszczególnych aplikacji. Tylko wtedy oferują one wszystkie dostępne funkcje oraz poprawione rozpoznane luki w bezpieczeństwie.
Unikanie klikania w nieznane linki
Warto pamiętać, by nie klikać w nieznane linki z e-maili i SMS-ów oraz nie otwierać załączników pochodzących z nieznanego źródła. W ten sposób przestępcy najczęściej przesyłają zawirusowany plik lub dokument. Chcą nakłonić do jego ściągnięcia i instalacji.
Korzystanie z bezpiecznego Wi-Fi
Należy wystrzegać się korzystania z publicznych sieci bezprzewodowych szczególnie, gdy korzystamy np. z bankowości internetowej. Jeśli już jest taka konieczność można użyć VPN (Virtual Private Network), które szyfruje dane i ukrywa prawdziwy adres IP. Jednocześnie zmniejsza ryzyko wycieku danych. Jednak najlepiej korzystać wyłącznie z własnego transferu danych lub znanych i bezpiecznych połączeń internetowych.
Wyłączanie Bluetootha, gdy nie jest w użyciu
Warto mieć na uwadze to, że połączenia Bluetooth włączamy tylko na te momenty, gdy faktycznie my z nich korzystamy. Potem należy tę opcje dezaktywować. Pozwoli to uniknąć nieautoryzowanych prób łączenia się z telefonem. Utrudnimy w ten sposób niepowołanym osobom dostanie się do naszego urządzenia.
Zastosowanie wszystkich porad nie zagwarantuje w 100 procent bezpieczeństwa, ale na pewno znacznie je podniesie.
Źródło: businessinsider.com.pl