TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Coraz więcej cyberataków bazujących na LinkedInie

LinkedIn stał się elementem wykorzystywanym przez hakerów do cyberataków. Liczba takich ataków rośnie w szybkim tempie. Ostrzegają przed tym eksperci firmy ESET.

LinkedIn jest serwisem społecznościowym dla profesjonalistów. W Polsce korzysta  z niego około 4,5 mln użytkowników.

Nic dziwnego, że wzięli go na cel cyberprzestępcy upatrując w nim źródła ofiar to swoich ataków. Tych przybywa z miesiąca na miesiąc nawet o kilkanaście tysięcy.

Przestępcy stosują różne modele działania, ale głównie bazują na znudzeniu wypełnianymi rutynowo na portalu działaniami i przez to słabszej czujności.

–  Niektórzy oszuści mogą odnieść sukces wykorzystując proste sztuczki, jak np. proszenie o podanie danych w zamian za pozornie uczciwą rozmowę o pracę w atrakcyjnej firmie – zauważa starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET Kamil Sadkowski.

Jednak nie wszystkie sposoby są tak proste, dlatego należy zachować czujność także przy poszukiwaniu pracy w tym serwisie.

Pośród metod na cyberoszustwa jest naciąganie użytkowników na powiadomienia.

– Celem fałszywych powiadomień jest m.in. kradzież danych lub zainstalowanie złośliwego oprogramowania przez nieświadomego użytkownika – wyjaśnia Sadkowski.

Kliknięcie w link przekierowuje na stronę podobną do LinkedIn, gdzie należy się zalogować. To udostępnia przestępcom dane do logowania.

Wykorzystywane są również fałszywe oferty pracy przesyłane przez fałszywego rekrutera. By otrzymać posadę z dobrym uposażeniem należy jedynie wpłacić zaliczkę na przeszkolenie lub podać dane osobowe za pośrednictwem formularza Google.

Dlatego ESET przypomina, że niezależnie od tego, z jakiego serwisu w danej chwili korzystamy, powinniśmy stosować te same zasady bezpieczeństwa w sieci. Nie można ulec złudnemu wrażeniu, że LinkedIn jako serwis dla profesjonalistów nie niesie ze sobą takich samych zagrożeń, jak inne serwisy społecznościowe.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...