Coraz więcej abonentów 5G

256

Coraz więcej abonamentów 5G na świecie. W II kwartale 2021 roku liczba abonentów 5G wzrosła o 84 miliony. Teraz jest to już 380 milionów. Takie dane podaje raport Ericssona.

Chociaż nadal więcej osób posługuje się urządzeniami w  technologii 4G i z takich abonamentów korzysta, to jednak ich wzrost zwalnia w stosunku do 5G. W okresie, w którym na 5G zdecydowały się 84 miliony, na 4G postawiło 71 milionów osób. Ich łączna liczba to na chwilę obecną 4,8 mld.

– 5G jest na dobrej drodze, by stać się najszybciej przyjętą generacją technologii mobilnej w historii. Liczba abonentów rośnie w tempie około miliona dziennie i ta dynamika stopniowo się zwiększa. W pierwszym kwartale zanotowaliśmy 70 mln nowych abonamentów 5G. Wiele wskazuje na to, że to tempo rozwoju utrzyma się i do końca roku 5G będzie już użytkowane przez ponad pół miliarda ludzi na świecie – powiedział Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson.

Liczba abonentów 5G może przekroczyć próg  miliarda osób zdecydowanie szybciej niż miało to miejsce w przypadku 4G/LTE. Spore znaczenie ma zaangażowanie Chin we wdrażanie tej technologii. Na rynku jest też dostępnych wiele urządzeń obsługujących technologie 5G. 300 modeli jest wprowadzonych na rynek lub zapowiedziane jest ich niedalekie wejście.

Także w Polsce produkowane są urządzenia 5G. W Tczewie możliwe jest budowa na bazie komponentów i rozwiązań „Made in Poland”. Ericsson współpracuje w tym zakresie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Politechniką Łódzką, a także środowiskiem akademickim, startapami czy operatorami telekomunikacyjnymi. Pozwoli to jak najszybsze wdrożenie produktów i usług opartych na technologii 5G.

Źródło: telepolis.pl