TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Co z tym TikTok-iem?

TikTok wprowadza nowe funkcje mające dostosować jego działanie do jak największej liczby użytkowników. Jednak tych może być niebawem znacznie mniej, gdyż kolejne kraje wprowadzają ograniczenia a nawet zakazy korzystania z TikToka. Jaka jest przyszłość aplikacji?

TikTok planuje wprowadzenie funkcji ograniczającej korzystania z aplikacji dla najmłodszych użytkowników. Do tego rodzice będą mogli obserwować, co ich dziecko ogląda.

Limit czasowego korzystania z TikToka automatycznie będzie nakładany na osoby poniżej 18 roku życia. Będą one mogły korzystać z aplikacji przez 60 minut w ciągu dnia. Dodatkowo pojawiać się będzie powiadomienie o tym, że należy iść spać.

– TikTok systematycznie aktualizuje swoje narzędzia bezpieczeństwa, Zasady Społeczności i przydatne funkcje. Oprócz przejrzystych reguł dotyczących moderowania treści skupiamy się również na edukacji naszych użytkowników i zaznajamianiu ich z narzędziami, które wesprą utrzymanie cyfrowego dobrostanu. Chodzi m.in. o kontrolę czasu spędzanego przed ekranem czy dobór treści odpowiednich do wieku – mówi Jakub Olek, szef relacji z partnerami publicznymi na Europę Środkową i Wschodnią w TikToku.

Rodzice otrzymają narzędzie pozwalające na obserwację tego, co i jak często ogląda dziecko. Będą też dostawać zestawienie zawierającego czas spędzony w aplikacji przez dzieci. Na tej podstawie będą mogli tez decydować o stworzeniu indywidualnego limitu czasowe.

Kolejną zmianą jest wyciszanie powiadomień. Osoby w wieku 13-16 lat nie będą domyślnie otrzymywać powiadomień push od 21:00. Dla osób w wieku 16-17 lat godzina wyciszenia ustawiona będzie na 22:00.

Tak TikTok dba o swoich użytkowników i stara się dostosować do ich potrzeb. Jednak tych użytkowników w ostatnim czasie jest coraz mniej. Wynika to z ograniczeń, jakie nakładane są na korzystanie z TikToka.

Najpierw pojawił się zakaz w USA, gdzie senat zabronił korzystania z TikTokapracownikom federalnym. Następnie podobne regulacje wprowadziła Komisja Europejska. Teraz również pracownicy MSZ Łotwy nie mogą korzystać z chińskiej aplikacji. Ponownie powodem są względy bezpieczeństwa. Łotwa jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej z takim zakazem.

– Ze względów bezpieczeństwa usunąłem konto na TikToku, a MSZ ma zakaz korzystania z tej aplikacji na urządzeniach, na których zainstalowane są ministerialne konta e-mail  – oświadczył Edgars Rinkeviczs łotewski minister spraw zagranicznych.

Decyzja wynika z polecenia ministerialnego biura bezpieczeństwa.

Co z TikTokiem w Polsce?

Na razie w Polsce nie ma rekomendacji dotyczących zakazu korzystania z chińskiej aplikacji.

– Analizujemy różnego rodzaju chińskie technologie czy produkty telekomunikacyjne, mamy do czynienia z firmami, które funkcjonują w bardzo konkretnym reżimie prawnym – stwierdził Stanisław Żaryn pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Jednak chińskie prawo nakazujące firmom telekomunikacyjnym kooperację z miejscowymi służbami nie pozostawia złudzeń co do tego, że aplikacja nie jest całkowicie bezpieczna i wolna od kwestii politycznych.

– Te technologie, które są produkowane przez chińskie giganty telekomunikacyjne muszą być traktowane jako coś bardziej ryzykownego niż te technologie, które nie mają takiego bagażu ryzyka –  dodaje Żaryn.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał natomiast, że Polska poprosiła Komisję Europejską o informacja związane z wprowadzonym przez nią zakazem TikToka. Możliwe, ze na podstawie przekazanych przez KE kwestii technicznych będących podstawą do tej decyzji podobna pojawi sierównież w naszym kraju.

Źródło: wirtualnemedia.pl, money.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze