Co to jest Dropbox i do czego służy?

29

Technologia cały czas się rozwija. Praktycznie każdego dnia uzyskujemy dostęp do nowych narzędzi i usług, których zadaniem jest ułatwienie naszego życia. Szczególnie przełomowym momentem w rozwoju tego typu rozwiązań było pojawienie się usług w chmurze, czyli tzw. cloud space. Pozwalają one na przechowywanie plików na serwerze zewnętrznym z dostępem do nich w każdej chwili i z dowolnego urządzenia, które obsługuje aplikację firmy utrzymującej usługę oraz serwery.

Wśród najpopularniejszych firm, które oferują cloud storage w różnych konfiguracjach, widnieje oczywiście Dropbox. Marka ta jest widoczna w zasadzie od początku pojawienia się na rynku chmur danych i do dziś radzi sobie bardzo dobrze, zapewniając swoim użytkownikom dostęp do bardzo wysokiej jakości usług.

Jeżeli zastanawiasz się, czym dokładnie jest Dropbox, w jaki sposób działa i czy stanowi bezpieczną przestrzeń, to doskonale trafiłeś – na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Co to jest Dropbox?

Jak już zostało wspomniane, Dropbox to usługa typu “dysk w chmurze”. To oznacza po prostu, że w jej ramach klienci mogą korzystać z określonej wielkości przestrzeni, którą udostępnia właściciel firmy, czyli Dropbox Inc.

Dropbox to bardzo wygodne narzędzie – można zgrywać na niego pliki z wielu urządzeń i otwierać je tam, gdzie mamy dostęp do Internetu – jest bowiem niezbędny do uzyskania połączenia z zewnętrznymi serwerami, na których znajdują się pliki. Dropbox to idealna przestrzeń dla osób nielubiących nosić ze sobą pamięci przenośnych, a także dla tych, którzy często robią kopie zapasowe swoich plików. Taki dysk w chmurze umożliwia im tworzenie ich bez utraty przestrzeni na lokalnym komponencie, co jest ogromną zaletą.

Czy Dropbox jest bezpieczny?

Wiele osób zastanawia się, czy Dropbox jest bezpieczny. Odpowiedź na tę wątpliwość brzmi dosyć prosto – jak najbardziej. To bardzo dobrze zabezpieczone rozwiązanie, z którego korzystają dziesiątki tysięcy ludzi w każdej minucie na całym świecie.

Co więcej – dysk został tak skonstruowany, że nawet udostępniając komuś pojedynczy plik z folderu, w którym znajduje się ich dużo więcej, ta osoba nie będzie mogła zobaczyć nic ponadto, na co zezwolimy, ustawiając warunki udostępniania. Usługa jest również chroniona przez nowoczesne rozwiązania antyhakerskie. Dzięki temu użytkownicy mogą być spokojni o swoje pliki.

Jak działa Dropbox?

Dropbox został napisany za pomocą języka programowania Python i działa na podstawie jego założeń. W ramach usługi użytkownicy dostają możliwość zgrywania różnych plików ze swoich urządzeń na przestrzeń dyskową udostępnioną przez firmę. Transfer danych odbywa się po zalogowaniu na stronie lub w specjalnej, oficjalnej aplikacji Dropbox. Z tego poziomu można nie tylko umieszczać pliki na dysku, ale również nimi zarządzać. To niezwykle przydatna funkcja – szczególnie w czasie podróży.

Dropbox – ile kosztuje?

Kwestią, która bardzo często interesuje osoby chcące mieć taką przestrzeń dyskową w chmurze, jest to, ile taka możliwość będzie kosztować. Otóż wbrew pozorom tego typu rozwiązania nie należą do najdroższych.

Zazwyczaj wykupuje się roczną subskrypcję, dzięki której nie tylko zyskujemy dostęp do usługi na 12 miesięcy, ale również otrzymujemy więcej przestrzeni na swoje pliki. Oczywiście Dropbox ma również wersję darmową, ograniczoną do maksymalnie 2 GB. Jednak wielu użytkowników po wypróbowaniu bezpłatnej usługi decyduje się na wykupienie subskrypcji.

Co to jest Dropbox w telefonie?

Dropbox jest rozwiązaniem wieloplatformowym – oznacza to, że dostęp do dysku w chmurze można uzyskać z urządzeń różnego typu, działających pod kontrolą odmiennych systemów operacyjnych. Wśród nich oczywiście znajdują się wszechobecne smartfony.

Dropbox na telefon dostępny jest w formie wygodnej i przyjemnej w użytku aplikacji, za pomocą której możemy w pełni zarządzać zawartością naszego dysku w chmurze. Istnieje możliwość zgrywania zdjęć czy różnych plików, a także otwierania tych przeniesionych na konkretny dysk np. na komputerze. Widać więc wyraźnie, że Dropbox daje nam ogromne pole do popisu.