TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Chmura Krajowa. Bujanie w obłokach czy cyfrowa transformacja?

Krajowe media obiegła informacji o mającej wartość miliarda dolarów inwestycji Microsoft w polską Chmurę Krajową. Czym jest owe przedsięwzięcie?

Chmura Krajowa to firma technologiczna założona z inicjatywy PKO Banku Polskiego i
Polskiego Funduszu Rozwoju. Spółka rozwija usługi związane z cyfrowym przetwarzaniem i przechowywaniem danych, dedykowane polskim przedsiębiorstwom i administracji publicznej. Na stronie internetowej przeczytamy, że Chmura jest najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań typu cloud na polskim rynku. Spółka została utworzona w listopadzie 2018 roku i zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w lutym 2019 roku.

Swoje pierwsze cyfrowe usługi, skierowane do wybranych klientów, Operator Chmury Krajowej zaczął świadczyć z końcem pierwszego kwartału 2019 r. Od początku współpracowano z głównymi graczami na polskim rynku IT. Technologiczne portfolio Operatora Chmury Krajowej wspiera między innymi globalny lider na rynku rozwiązań multicloud i cyfrowego miejsca pracy — firma VMware. Przyjęty model multicloud oferuje zarówno usługi świadczone z własnej platformy, jak i rozwiązania globalnych dostawców chmury publicznej. Platforma Chmury Krajowej obejmuje maszyny wirtualne, dyski – blokowy, plikowy i obiektowy – łącze dedykowane, WORM, VPN i dostęp do usług Chmury z siedziby klienta poprzez sieć publiczną. Mechanizmy bezpieczeństwa oparto na standardach ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27017, ISO/IEC 27018, CSA STAR i ISO 22301. 

Operator Chmury Krajowej podpisał też umowy celowe z partnerami mającymi wspierać
adaptowanie oferowanych usług: Asseco Data Systems, Accenture i DXC Technology w stworzeniu strategii wykorzystania usług chmurowych oraz w projektach migracji do chmury, natomiast Asseco Poland i Sygnity – wspólnie z klientami operatora – w celu przygotowania szczegółowych rozwiązań informatycznych, koniecznych do przeniesienia zasobów do środowiska chmury.

Prezes Chmury Krajowej, Michał Potoczek, po rozpoczęciu działalności przedstawił swoją wizję: „Nasze usługi chmurowe będą realizowane w polskiej jurysdykcji, uwzględniając wymogi poszczególnych sektorów gospodarki oraz administracji publicznej. Jednocześnie dajemy elastyczne narzędzie do budowania cyfrowych fundamentów, zgodnych z firmowymi oczekiwaniami tu i teraz zarówno w zakresie oszczędności, jak i optymalizacji procesowej, a dzięki takim rozwiązaniom jak VMware NSX czuwamy także nad bezpieczeństwem danych naszych klientów.

We wrześniu 2019 roku Google Cloud został strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej, natomiast w Warszawie otworzono tzw. region Google Cloud – hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem Potoczka włączenie usług Google Cloud do oferty Chmury Krajowej to krok w celu umożliwienia polskim przedsiębiorcom korzystania dokładnie z tych samych zaawansowanych technologii, z których korzystają ich globalni konkurenci.

Microsoft wkracza na scenę

5 maja 2020 roku Microsoft poinformował o najnowszym planie inwestycyjnym: miliard dolarów ma zostać przeznaczony na rozwój transformacji cyfrowej w Polsce, w tym dostęp do usług lokalnych w chmurze.

Microsoft i Operator Chmury Krajowej podpisali strategiczne porozumienie, którego celem jest zapewnienie eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej i szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych dla wszystkich branż i przedsiębiorstw w Polsce. Otwarcie nowego regionu data center wpłynie na krajowy ekosystem startupów, przedsiębiorców, firm i instytucji publicznych. Inwestycja ma stanowić silne wsparcie dla dalszego sukcesu polskich programistów, tworząc możliwości rozwoju kluczowych umiejętności dla około 150 000 pracowników, partnerów i studentów. 

Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft w Polsce, powiedział: „Polska ma szansę być w cyfrowym sercu Europy. […] W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji cyfrowej i budowę pierwszego bezpiecznego i hiperskalowalnego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft. Oznacza to dostęp dla klientów i ekosystemu partnerów do światowej klasy technologii i innowacyjnych rozwiązań w chmurze z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce”.

Powyższe zapewnienia mają w zamyśle przyczynić się do powstania Polskiej Doliny Cyfrowej, której wizję snuł Loughran już w 2019 roku: „Polska Dolina Cyfrowa absolutnie kwitnie!”. Dyrektor generalny Microsoft upatruje polskiego potencjału w dużej liczbie równomiernie ułożonych uczelni oraz ich absolwentach, którym należy zagwarantować możliwość wykorzystania potencjału, by nie wyjeżdżali za granicę w poszukiwaniu pracy.

Technologiczny gigant z Redmond współpracuje z polskimi organizacjami, firmami i siecią ponad 6000 lokalnych partnerów od prawie 30 lat.  

Przyszłość, która nadejdzie

Inżynierowie Chmury Krajowej wdrożyli też usługę Teleporada, dzięki której pacjenci mogą korzystać zdalnie z konsultacji wideo udzielanych przez pracowników medycznych nie wychodząc z domu, co jest kluczowe podczas trwającej pandemii. System generuje raporty analityczne, umożliwia śledzenie kolejki oczekujących i czasu obsługi pacjentów, jak również liczby zalogowanych w systemie pracowników medycznych oraz udzielanych przez nich konsultacji. System może także generować dane na temat rozkładu zgłoszeń z przypisaniem ich lokalizacji do mapy, co w przyszłości może być pomocne m.in przy wczesnym wykrywaniu kolejnych ognisk choroby.

Polska Dolina Cyfrowa była tematem najnowszego spotkania w ramach cyklu Kwadrans z EKF. Karol Mazurek, dyrektor zarządzający w Accenture Polska, rozmawiał z Pawłem Jakubikiem, członkiem zarządu i dyrektorem ds. transformacji cyfrowej w chmurze w Microsoft Polska. Tematem rozmowy online była Polska Dolina Cyfrowa. Uczestnicy potwierdzili założenie, że rok 2020 będzie należał do usług w chmurach. Jakubik wyraził nadzieję, że partnerstwo Microsoft i Chmury Krajowej będzie, po kryzysie, trampoliną do rozwoju i kolejnych inwestycji. Stwierdzenie – data is the new fuel – które padło w rozmowie będzie hasłem przewodnim następnych lat. Nadchodzące usługi w chmurach to również początek istotnych zmian w polskiej branży technologicznej dostarczającej rozwiązania dla bankowości.

Z wybranych usług Operatora Chmury Krajowej korzysta właśnie PKO BP. Bank rozpoczął uruchomienie w chmurze 11 tys. wirtualnych stanowisk pracy doradców bankowych. Strategia PKO BP zakłada, aby najpóźniej za trzy lata, kluczowe biznesowe systemy IT banku działały w chmurze obliczeniowej opartej o architekturę hybrydową.

Wartość rynku infrastruktury chmurowej w pierwszym kwartale 2020 roku osiągnęła wzrost o 34%, do kwoty 31 mld USD. Ma to związek z przenosinami pracy znacznej ilości przedsiębiorstw do sieci, zmuszając owe firmy do rozpoczęcia korzystania z zasobów online w obliczu ogólnoświatowej kwarantanny.

Accenture szacują w raporcie „Chmura obliczeniowa w sektorze bankowym na świecie, w Europie i w Polsce”, że rynek cloud computing w naszym kraju będzie rósł w najbliższym czasie czterokrotnie szybciej niż rynek ICT. Aktualnie nasycenie rynku publicznych usług chmurowych największe jest w Ameryce Północnej (63%). Na drugim miejscu jest Europa (21%), a za nią Azja (13%). Adaptacja tych rozwiązań w Polsce zależy od wielkości przedsiębiorstwa: w przypadku dużych firm adaptacja przekracza nieznacznie 50%, podczas gdy dla ogółu wynosi ledwie 17,5%.

Wspomniany powyżej raport zwraca uwagę na fakt, że wdrażanie usług chmurowych to również inwestycja w zasoby ludzkie. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji zespołu IT i zrozumienie platformy – to klucz do sukcesu.

Źródła:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze