TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

ChatGPT narzędziem w rękach rosyjskich hakerów

Popularność aplikacji ChatGPT wciąż rośnie. Ludzie bawią się zadając coraz to bardziej wyszukane pytanie. Jednak sztuczna inteligencja może być wsparciem działań człowieka czy elementem zabawy, ale również narzędziem wykorzystywanym przez hakerów.

ChatGPT spodobał się rosyjskim cyberprzestępcom, którzy znaleźli sposób na wykorzystanie go w swoim procederze. Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa z firmy Check Point Research zauważają, że aplikacja dale spore możliwości chociażby w przypadku kodowania złośliwego oprogramowania. Na razie kodowane w ten sposób są dość proste narzędzia, ale hakerzy rozwijają swoją technologię bardzo sprawnie i można przypuszczać, że niebawem wykorzystywanie ChatGPT może stać się poważnym zagrożeniem.

–  Cyberprzestępcy coraz bardziej interesują się ChatGPT, ponieważ stojąca za nim technologia sztucznej inteligencji może sprawić, że haker będzie bardziej wydajny – mówi Siergiej Szykiewicz, menedżer działu wywiadu zagrożeń w Check Point Software.

ChatGPT może nie tylko tworzyć kod pozwalający na wykradanie danych ofiar, ale także strony internetowe czy boty, które będą nakłaniać ludzi do dzielenia się poufnymi danymi. Aplikacja pozwoli personalizować niebezpieczne strony i tworzyć ukierunkowane kampanie phishingowe. To ułatwi tego typu zadania rosyjskim hakerom. Siergiej Szykiewicz uważa, że na razie bez tego typu wsparcia wielu z nich nie posługuje się językiem angielskim na tyle biegle, by tworzyć wiarygodne maile phishingowe.

Rozpoczyna się swoista walka na sztuczną inteligencje. Firmy takie jak OpenAI tworzące narzędzia oparte o AI będą musiały nauczyć je rozpoznawać wykorzystanie służące do przestępstwa. Chociaż nie ma takiego obowiązku prawnego, to dla bezpieczeństwa swoich produktów i ich użytkowników warto o to zadbać.

–  Nie jest trudno ominąć ograniczenia OpenAI dla określonych krajów, aby uzyskać dostęp do ChatGPT. W tej chwili widzimy, jak rosyjscy hakerzy już dyskutują i sprawdzają, jak ominąć geofencing, aby wykorzystać ChatGPT do działań o charakterze kryminalnym. Uważamy, że próbują oni wdrożyć i przetestować ChatGPT w swoich codziennych operacjach przestępczych  – zauważa Szykiewicz.

Już teraz na forach wykorzystywanych przez przestępców można znaleźć oferty kodów napisanych przez ChatGPT. Ich działanie polega na przechwyceniu plików, skompresowaniu ich i przesyłaniu do sieci. Nie wiadomo jak skomplikowane kody uda się w przyszłości stworzyć hakerom z wykorzystaniem ChatGPT.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...