TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

CERT Polska ostrzega: wzrosła liczba incydentów dot. bezpieczeństwa w sieci

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK – instytutu badawczego prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. To również pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty związanie z bezpieczeństwem. Działająca od 1996 roku jednostka stała się rozpoznawalnym i doświadczonym podmiotem w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego. CERT podzielił się danymi dot. tego zagadnienia w ramach 2. kwartału 2020 roku.

Eksperci CERT zarejestrowali 9 689 zgłoszeń (o 41% więcej niż w poprzednim kwartale), w tym 2 723 przeanalizowanych przypadków. Jednym z najczęstszych przypadków zagrożenia jest dalej phishing – do końca czerwca odnotowano 2 056 przypadków.

W drugim kwartale 2020 roku odnotowano 2 224 przypadki infekcji urządzeń związanych z Internetem Rzeczy (o 10% mniej niż w ostatnim badaniu). 149 przypadków dotyczyło ataków za pomocą szkodliwego oprogramowania malware (71 przypadków mniej).

Zgłoszono 3 184 przypadków potencjalnie nielegalnych treści: 672 incydentów i 1 304 plików prezentujących seksualne wykorzystywanie dzieci – 39 spraw zgłoszono policji, a 100% treści usunięto w ciągu 48 godzin.

CERT rozwija i udostępnia darmowe narzędzia analityczne: system n6 (za jego pomocą przetworzono 50 mln zdarzeń dot. bezpieczeństwa, z czego 56% miało miejsce w polskiej sieci) i MWDB. Drugi program umożliwił przeanalizowanie 76,3 tys. próbek złośliwego oprogramowania (6,4 tys. unikalnych konfiguracji malware).

Program „Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa” wspiera ponad 60 partnerów reprezentujących różne gałęzie gospodarki.

Źródło: nask.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...