Ceny internetu mobilnego

87

W Polsce ceny internetu mobilnego nie są wysokie. Tak wynika z badania Fair Betting Sites. Najdrożej jest w Katarze, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W Europie ogólnie ceny internetu mobilnego należą do niższych w stosunku do całego świata.  

Badanie Fair Betting Sites objęło ponad pięć tysięcy mobilnych planów taryfowych w 233 krajach. Zgodnie z zebranymi danymi najdroższy internet jest w Katarze. Tam za 1 GB danych trzeba zapłacić 6,87 dolara. W Kanadzie taki pakiet danych kosztuje 5,94 dolara, a w Stanach Zjednoczonych – 6,52 dol.

Najtańszy internet jest dostępny w Izraelu. Tam stawka za 1GB danych to 0,04 dolara. Także w Europie w krajach takich jak Włochy czy Francja internet mobilny kosztuje niewiele. We Włodzech jest to 0,12 dolara, a we Francji 0,23 dolara.

Powyższy wykres przede wszystkim zawiera błąd, gdyż zamieniono miejscami Włochy i Izrael, a ponadto nie wskazuje miejsca, w którym plasuje się Polska. Jednak z danych zebranych przez serwis ceble.co.uk wynika, że 1 GB danych mobilnych w naszym kraju to 0,41 dolara czyli niecałe 2 zł.

Jeśli ceny internetu mobilnego rozpatrywać nie z uwagi na poszczególne kraje, a regiony świata, to najdroższy jest w Ameryce Północnej – 4,98 dolara za 1 GB. W Afryce Subsaharyjskiej jest to 4,47 dolara, a Ameryce Południowej – 4.09 dolara. Najtańszy internet mobilny jest natomiast w Północnej Afryce, gdzie koszt 1 GB to 1,05 dolara. Trochę drożej jest Azji z pominięciem Bliskiego Wschodu – 1,47 dolara oraz w Europie Wschodniej – 1,67 dolara.

Przyglądając się jeszcze dokładniej cenom internetu mobilnego można zauważyć, że najdroższy jest w miejscach odizolowanych od reszty światach takich jak chociażby kraje wyspiarskie. Tam ceny przekraczają te z Kataru. Badanie Fair Betting Sites pokazuje, że na Wyspie Świętej Heleny 1 GB internetu kosztuje 41.06 dolara. Na Falklandach cena internetu to 38,45 dolara na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcych 29,49 dolara.

Źródło: telepolis.pl

Czytaj także: