TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Centralny Rejestr Wyborców – sprawdź czy w nim jesteś

Do sierpnia tego roku mieliśmy  w kraju około 2,5 tysiąca gminnych rejestrów wyborców. Teraz wszystkie zastąpił Centralny Rejestr Wyborców. Dzięki niemu cały proces wyborczy ma przebiegać sprawniej i bardziej przejrzyście. Każdy może sprawdzić, gdzie ma wyznaczone miejsce głosowania i w łatwy sposób je zmienić. Niestety niektórych nie ma w rejestrze i dlatego warto sprawdzić, czy w nim jesteśmy, a jeśli tak, to gdzie to miejsce głosowania zostało nam wyznaczone. Czasu na ewentualne zmiany jest niewiele, bo 15 października wybory.

Centralny Rejestr Wyborców jest rejestrem w systemie teleinformatycznym. Utworzono go na podstawie Kodeksu wyborczego. W ten sposób pojawił się jeden spis, w którym są dane wszystkich wyborców. Obywateli i obywatelek polskich, ale również cudzoziemców, którzy są uprawnienie do głosowania w Polsce.

Okazuje się jednak, że jak każdy system i ten nie jest pozbawiony wad. Wiele osób po zajrzeniu do CRW było zaskoczonych tym, że ich tam w ogóle nie ma. Inne osoby zauważyły, że chociaż od dłuższego czasu głosują w jakimś konkretnym miejscu, to w CRW zostało im wyznaczone zupełnie inne miejsce do głosowania.

Najczęściej problemy te spotykają tych, którzy niedawno się przeprowadzali, przemeldowywali lub w ogóle nie posiadają meldunku. Dlatego warto, żeby każdy sprawdził, czy znajduje się w CRW i w razie braku lub błędnych danych dokonał ich korekty. Czasu na to jest niewiele.

Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

Dokonać tego można poprzez Profil Zaufany lub aplikację mObywatel. Po ostatniej aktualizacji dane z Centralnego Rejestru Wyborców powinny być widoczne w aplikacji, chociaż użytkownicy zwracali uwagę, że nie wszystkich to dotyczy. Zawsze jednak można weryfikacji danych dokonać w przegląrace na stronie: https://serwis.epuap.gov.pl/mlpz/login?ORIGIN=EU2_PROD_IAM

Potrzebujemy do tego loginu i hasła z Profilu zaufanego czy e-dowodu.

W ten sposób sprawdzimy, czy jesteśmy w Centralnym Rejestrze Wyborców, a w razie odnotowania braku naszych danych czy przypisanego miejsca na wybory, możemy tego dokonać.

W tym celu należy złożyć wniosek, co również uczynimy w systemie dzięki Profilowi Zaufanemu. We wniosku podajemy swoje miejsce zamieszkania i zaznaczamy oświadczenie, że mieszkamy w nim na stałe. Wniosek podpisujemy elektronicznie, a potwierdzenie jego złożenia wysyłane jest na skrzynkę ePUAP.

Trzeba mieć świadomość, że dopisanie do Centralnego Rejestru Wyborców może trwać nawet kilka dni. Przeważnie odbywa się to szybciej, ale im bliżej daty wyborów tym może być trudniej.

Takich zmian można dokonać w sytuacji, gdy się przeprowadziliśmy czy zmieniliśmy meldunek. Niektórzy jednak nie mają w ogóle meldunku.

Co zrobić, gdy nie ma się meldunku?

Także w przypadku, gdy przebywa się w jakimś miejscu na okres stały, ale nie posiada się meldunku, można złożyć wniosek o dopisanie do wyborców w danej gminie. Można tego dokonać w podobny sposób jak przy zmianie danych w Centralnym Rejestrze Wyborców również przez Profil Zaufany. Można także w aplikacji mObywatel, jeśli w naszym przypadku po ostatniej aktualizacji wszystko działa w niej poprawnie.

Każdy może również głosować poza miejscem zamieszkania, gdy w dniu wyborów jest poza nim. Można to zrobić poprzez złożenie wniosku w CRW o dopisanie do miejsca wyborów w konkretnym miejscu.

Jeśli dana osoba nie ma pewności, gdzie będzie przebywać w dniu głosowania, może wnioskować o specjalne zaświadczenie o prawie do głosowania tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów. Powoduje to wykreślenie jej z listy wyborców w miejscu, w którym głosowała dotychczas. Wtedy głosuje w dowolnym miejscu po okazaniu tego zaświadczenia. Oczywiście jeśli sytuacja się zmieni i dana osoba będzie chciała głosować w dotychczasowym miejscu, również może to zrobić po okazaniu zaświadczenia. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania również można złożyć elektronicznie.

Czas na złożenie wszelkich wniosków upływa na 3 dni przed wyborami czyli 12 października 2023 r.

Źródło: Gov.pl



Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...