TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bliższa współpraca Samsunga i Arm

Samsung potwierdził nawiązanie współpracy z firmą Arm. Ta zobowiązała się do zoptymalizowania zaprojektowanych przez nią procesorów Cortex-X, by dostosować je do nowej technologii GAA (Gate-All-Around). Tę zamierza wdrożyć Samsung.

Samsung i Arm współpracują już od pewnego czasu, ale teraz zacieśniają tę współpracę. Przez ostatnie lata wspólnie dostarczyły na rynek miliony urządzeń, które wykorzystują rozwiązania Arm. Samsung w swojej fabryce Samsung Foundry produkuje zaprojektowane przez Arm układy CPU.

Architektura procesorów Cortex-X pozwala wykorzystywać je do obsługiwania zaawansowanych aplikacji komputerowych. Także tych, które wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję. Bliższa współpraca firm ma prowadzić do ponownego zajęcia się 2-nanometrową technologią GAA. Wykorzystana zostanie do produkowania niestandardowych układów krzemowych nowej generacji, które będą obsługiwać centra danych, ale nie tylko. W planach jest opracowanie rozwiązania w postaci chipletów AI instalowanych w komputerów mobilnych korzystających ze sztucznej inteligencji.

–  Wkraczając w erę Gen AI, jesteśmy podekscytowani możliwością rozszerzenia naszej współpracy z firmą Arm w celu dostarczenia procesora Cortex-X nowej generacji, umożliwiającego naszym wspólnym klientom tworzenie innowacyjnych produktów – mówi Jongwook Kye, wiceprezes wykonawczy i dyrektor zakładów Foundry Design Platform Development.

Zmiany w Samsungu

Niedawno Samsung zapowiedział rozpoczęcie produkcji 3 nanometrowych wielomostkowych tranzystorów FET (MBCFET). Wytwarzane będą z wykorzystaniem opracowanej przez Samsung technologii GAA. Firma stworzyła ją w 2022 r. Umożliwia to dalsze skalowanie urządzeń poza generację FinFET, co poprawi efektywność energetyczną produktów oraz pozwoli obniżyć poziom napięcia zasilania. Zwiększy również wydajność.

Źródło: Computerworld.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...