TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Biała lista VAT: Ułatwienia dla podatników od lipca

Ustawa zmieniająca zasady funkcjonowania wykazu podatników VAT – tzw. „biała lista podatników VAT” – została podpisana przez prezydenta. Nowelizacja wprowadzi doprecyzowanie istniejących przepisów, a także nowe ułatwienia dla podatników. Przepisy wejdą w życie od 1 lipca 2020 r. Co zostało zmienione?

Wydłużony zostanie czas na złożenie zawiadomienia o dokonaniu płatności w nieprawidłowy sposób – z 3 na 7 dni od dnia zlecenia przelewu. Ma być ono składane na rzecz organu właściwego dla podatnika dokonującego zapłaty. Wprowadzono też wyłączenie konieczności składania zawiadomienia każdorazowo po zidentyfikowaniu błędu – wystarczające ma być złożenie jednorazowego zawiadomienia dla płatności na dany rachunek. 

Sankcje w przypadku dokonywania płatności na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników nie znajdą zastosowania  w przypadku dokonania przelewów na:

  • tzw. rachunki cesyjne (służące do dokonywania rozliczeń z tytułu nabywanych przez bank lub SKOK wierzytelności pieniężnych); lub
  • rachunki wykorzystywane w zakresie prowadzonej przez bank lub SKOK działalności faktoringowej; lub
  • rachunki prowadzone przez bank lub SKOK w ramach gospodarki własnej

Wyłączenia te będą jednak miały zastosowanie tylko wówczas, gdy podatnik uzyska informację od banku, SKOKu lub wystawcy faktury o tym, że rachunek wskazany do zapłaty jest jednym z rachunków, o których mowa powyżej.

W kwestii transakcji międzynarodowych z konieczności weryfikacji wyłączone zostaną płatności wynikające z transakcji wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, importu (zarówno importu towarów jak i usług) oraz dostaw towarów rozliczanych przez nabywcę.

Nowe przepisy przewidują wyłączenie sankcji w przypadku uregulowania zapłaty
z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Wprowadzone rozwiązania mają być korzystne dla podatników i precyzować przepisy, co do których pojawiały się wątpliwości.

Źródło: studio.pwc.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...